Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 25 Haziran 2021, Cuma
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Üzümün pekmeze zahmetli yolculuğu

İklim özellikleri sayesinde hemen her türlü ürünün yetiştiriciliğinin yapıldığı Hatay, üzüm ve bundan elde edilen pekmezle de adından söz ettiriyor.

İklim özellikleri sayesinde hemen her türlü ürünün yetiştiriciliğinin yapıldığı Hatay, üzüm ve bundan elde edilen pekmezle de adından söz ettiriyor.

Kentteki üzüm üretiminin yüzde 96'sının gerçekleştiği Hassa ilçesinde, bağ bozumunun ardından hemen her evin önünden kazanlarda kaynayan pekmezin kokusu yayılıyor.

''Üzüm cenneti'' olarak adlandırılan ilçede, binbir zahmetle toplanarak özenle işlenen üzümler, şifa kaynağı pekmez olarak da sofralarda yer buluyor. 

Güneş doğmadan önce üzüm bağlarının yolunu tutan vatandaşlar, bir yıl boyunca bakımlarını yaptıkları üzümleri topluyor. Toplanan üzümleri çuvallara doldurarak, ayaklarına giydikleri çizmelerle ezip suyunu çıkaran çiftçiler, elde ettikleri suyu, odun ateşinde büyük kazanlarda saatlerce kaynatıyor.

Kaynama sırasında sürekli karıştırılan pekmeze, özel bir toprak eklenerek pekmezin kıvamlı olması sağlanıyor. Kaynayan pekmezin üzerinden köpüğü alınarak, bereketinin artması için komşulara ikram ediliyor. Daha sonra bir süre soğumaya bırakılan pekmez, yeniden odun ateşinde uzun süre pişiriliyor. 

Gün doğmadan başlayan ve akşama kadar yapımı süren şifa kaynağı pekmez, yenilmeye hazır hale getiriliyor. 

İlçede kilogramı 12 liradan satılan pekmez, Hatay'ın yanı sıra Türkiye'nin hemen her iline gönderiliyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Reşat Duymaz, AA muhabirine ilçede 48 bin 870 dekarda bağcılık yapıldığını söyledi.

Birçok ailenin topladığı üzümden pekmez elde ettiğini ifade eden Duymaz, 10 kilogram üzümden yaklaşık bir kilogram pekmez elde edildiğini belirtti. 

Duymaz, yöre insanının üzümü yetiştirirken gösterdiği özeni, pekmez yaparken de ürününe yansıttığını sözlerine ekledi.

Çiftçi Ömer Morca da atalarından öğrendikleri geleneksel yöntemle pekmez elde ettiklerini anlattı. 

Pekmezin tamamen doğal olduğunu ve katkı maddesi kullanılmadığını aktaran Morca, bu nedenle tadının da çok lezzetli olduğunu söyledi.

Çiftçilerden Hüseyin Gümüş de yetiştirdikleri üzümlerin bir bölümünü sofralık olarak değerlendirdiklerini kalanını da pekmez yapımında kullandıklarını anlatarak, ürettikleri ürünlere büyük ilgi olduğunu, bundan da memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

2015-10-14 12:40:32
  • Ziyaret: 15394
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0