Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 07 Mayıs 2021, Cuma
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Üzüm çekirdeğinin kullanım alanları araştırılıyor

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce üzüm türlerine göre çekirdeklerindeki antioksidan miktarı ile bunların tüketim ve kullanım alanları araştırılıyor.

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce üzüm türlerine göre çekirdeklerindeki antioksidan oranı ile bunların yeni tüketim vekullanım alanları konusunda araştırmalar yapılıyor.

Gıda Teknolojileri Bölüm Başkanı Mehmet Gülcü, AA muhabirine, laboratuvarında yaptıkları çalışmalarda, üzümle ilgili her konuyu incelediklerini söyledi.

Son zamanlarda gerçekleştirdikleri araştırmaların ana temasını üzüm çekirdeğinin oluşturduğunu dile getiren Gülcü, "Üzüm çekirdeğinin kıymetini, bilimsel literatürlerde de görüyoruz. 'Biz de enstitü olarak bu konuda neler yapabiliriz' noktasında çalışmalarda bulunuyoruz" diye konuştu.

Üzüm posasının değerlendirilmesiyle ilgili çalışmalar yaptıklarını anlatan Gülcü, posanın en değerli kısmının ise çekirdek olduğunu vurguladı.

Gülcü, posanın gerek doğal yöntem gerekseTrakya Kalkınma Ajansı desteğiyle oluşturduklarıgüneş enerjili sistemle kurutulduğunu, bu sayede çekirdeğin ayrılmasının daha kolay hale geldiğini bildirdi.

Kurutma işleminin ardından çekirdeği posadan çıkarmak için eleme makinesi kullandıklarını belirten Gülcü, çıkarılan çekirdeklerin ılık suda yıkandığını kaydetti.

AA
2015-10-30 17:14:29
  • Ziyaret: 14379
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0