Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 25 Haziran 2021, Cuma
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Umutla açıldılar, umduklarını bulamadılar

1 Eylül'de sezona başlayan Güney Marmara ve Kuzey Ege balıkçıları beklediğini alamadı.

Güney Marmara ve Kuzey Ege'de faaliyet gösteren balıkçılar, sezona başladıkları 1 Eylül'den bu yana umduklarını bulamadı. Balıkçılar, deniz suyu sıcaklıklarının iyice azalıp balıkların bollaşmasını bekliyor.

Çanakkale Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Mehmet Özkurnaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sezonun şimdiye kadar bekledikleri gibi geçmediğini söyledi.

Özellikle Karadeniz'den Marmara Denizi'ne göç eden balık sürülerinin popülasyonlarında ciddi azalma olduğunu belirten Özkurnaz, "Balıkçılar olarak, gırgır ve trol işletmecilerinin yasaklara mümkün olduğunca daha çok uymasını istiyoruz" dedi.

"Hamsi, istavrit ve sardalyada bu yıl dengesizlik var"

Balıkesir Bölgesi Su Ürünleri Üreticiler Birliği Başkanı Nihat Işık da "palamut ve lüfer sezonu"nda bulunmalarına rağmen bu deniz ürünlerinin yeterince çıkmadığı bilgisini verdi.

Şu anda sadece hamsinin bol miktarda avlandığına değinen Işık, "Hamsideki durum da değişken. Olumsuz hava koşulları nedeniyle düne kadar üç günde az hamsi çıktı ve kasası 60-100 liradan satıldı. Dün ise kasası 35 liradan satıldı" ifadelerini kullandı.

Bandırma ve Çevresi Balık Komisyoncuları Derneği Başkanı Harun Önen, sezon başında 10 liraya kadar düşen palamudun adet fiyatının, son günlerde 30 liraya çıktığını aktardı.

Deniz suyu sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olması nedeniyle palamut ve diğer balıkların serin sulara hareket ettiğini vurgulayan Önen, "Deniz suyu sıcaklılarının düşmesiyle palamut popülasyonunda artış olacağını umut ediyoruz. Bugüne kadar palamut ve lüfer, beklentileri karşılamaktan çok uzak" değerlendirmesinde bulundu.

Yalova Merkez Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Erdal Tokalak ise "Bu yıl hala istediğimiz kadar balık çıkmadı. Balık çeşitlerinde hayal kırıklığı yaşadık. Palamut bu yıl geçen seneye oranla az. Zaten palamut, geçen yıl da azdı. Şimdilerde lüfer başladı ama onda da istediğimiz kadar tutamıyoruz. Hamsi, istavrit, sardalyada ise bu yıl bir dengesizlik var" diye konuştu.


AA
2015-10-19 12:39:45
  • Ziyaret: 13569
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0