Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 09 Mayıs 2021, Pazar
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

TÜKETBİR Genel Başkanı Tunç: Etteki indirim tüketiciye yansıtılmıyor

TÜKETBİR Genel Başkanı Tunç, ''Et fiyatlarında aracılardan dolayı tüketiciye yansıyan indirim olmuyor. Fiyatların 2-3 lira düşmesine karşın tüketiciye yansıyan bir şey yok.'' dedi.

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİR) Genel Başkanı Bülent Tunç, ''Et fiyatlarında, aracılardan dolayı tüketiciye yansıyan indirim olmuyor. Fiyatların 2-3 lira düşmesine karşın tüketiciye yansıyan bir şey yok." dedi.

Tunç,  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığıyla bir tavan fiyat belirlediklerini ifade ederek, bu fiyat çerçevesinde faaliyetlerin sürdürülmesinin uygun görüldüğünü anlattı.

Bundan dolayı fiyatlarda 1 ile 1,5 lira arasında bir dalgalanma yaşandığını belirten Tunç, "Üretici ayağında 23-24 lira karkas et fiyatından bahsediyoruz. Fiyatların 2-3 lira düşmesine karşın tüketiciye yansıyan bir şey yok.'' dedi.

Tunç, tavan fiyat uygulamasında üretici ayağında verilen sözü yerine getirdiklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

''Kim ne söz verdiyse sözünü yerine getirmesini istiyoruz. Burada mağdur olan üretici ve tüketicidir. Bugün hala kasapta markette 40 liraya kıyma, 60 ile 70 liraya sucuk satılıyorsa bunu sorumlusu üretici değil, aracıların çok kazanma hırsıdır. İnsanlar yüksek fiyatlardan dolayı et, kıyma, kuşbaşı tüketemiyor. Fiyatlar 40 lira 45 lira olduğu olduğu zaman sıkıntı yaşıyor tüketici. Kıyma ve kuş başında uygulanması gereken süreç maalesef yerine getirilmedi. Tüketici bazında düşme yok, hatta yükselme var fiyatlarda. Yüzlerce ton dışarıdan ithalat yapılıyor. Kasapta markette fiyatların bu şekilde olması doğru değil. Et ve Süt Kurumunun (ESK) 21-22 liraya et sanayisine karkas et veriyor. ESK direkt imalatçıya, sucuk pastırma satan firmalara 25-26 liraya aldığı eti 21-22 vermeye başladı. Burada ise yüzde 20 gibi maliyette düşüş oluyor ama fiyatlarda düşüş olmuyor. Bu fiyatlara alıp 50-60 liraya kim mal satıyorsa bunlar sorgulanmalı. Et fiyatlarında aracılardan dolayı tüketiciye yansıyan indirim olmuyor.''

Tunç, et fiyatlarındaki dalgalanmaların ortadan kaldırılabilmesi ve vatandaşın ucuz et yiyebilmesi için aracıların kaldırılması gerektiği görüşünü dile getirerek, "Aracıları ortadan kaldırıp, üretici birliklerini güçlendirmek ve buruda rol almasını sağlamak gerekiyor. Aracıların ortadan kaldırılması için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Üreten küçük aile işletmelerinin güçlenmesi, desteklenmesi lazım. Hollanda'da tarım bakanlığı yok. Orada ihtiyaç yok, kendi üreteci birlikleri aracılığıyla her şeyi yapabiliyorlar. Biz bakanlık yanımızda olmasın demiyoruz. Devletin yanımızda olması her zaman bize güç verir ancak elini taşın altına koymadan üreticinin sırtından geçinen insanların aradan kaldırılması lazım." ifadelerini kullandı.
AA
2016-12-06 10:42:23
  • Ziyaret: 25132
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0