Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 08 Mayıs 2021, Cumartesi
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Trump'tan göçmenler için 'olağanüstü soruşturma' talebi

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump, başkan seçilmesi halinde ABD'ye göçmenlik başvurusunda bulunanların "olağanüstü soruşturmalara" tabi tutulacağını söyledi.

ABD'de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Donald Trump, Ohio eyaletinde Youngstown Üniversitesinde yaptığı mitingde dış politika ve terörle mücadele planına dair açıklamalarda bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin Ortadoğu stratejisini eleştirin Trump, Irak, İran, Libya, Suriye ve Mısır'a yönelik politikalarına dikkati çekerek, ABD'nin "ulus inşa etme" ve Ortadoğu'da demokrasiyi yayma gibi çabalarına karşı olduğunu dile getirdi.

"Obama-Clinton dış politikası DAEŞ'i ortaya çıkardı"
Trump, terör örgütü DAEŞ'in ortaya çıkışında Obama ve başkanlık seçimlerinde rakibi olan Hillary Clinton'ı suçlayarak, "Obama-Clinton dış politikası DAEŞ'i ortaya çıkardı ve Ortadoğu'yu istikrarsızlaştırdı." ifadesini kullandı.

Hillary Clinton'ın DAEŞ ile mücadele etmek için "zihinsel ve fiziksel güçten yoksun" olduğunu belirten Trump, dış politikasının merkezini DAEŞ'in yok edilmesi oluşturacağını bildirdi.

Trump, DAEŞ'i yenilgiye uğratma amacı etrafında buluştuktan sonra herhangi bir ülkeyle iş birliği yapabileceklerini kaydederek, "Bu amacı paylaşan herhangi bir ülke bizim müttefikimiz olabilir. Bu çok önemli. Bazıları bu hedefi paylaşmıyor. Her zaman dostlarımızı seçemeyebiliriz ancak düşmanlarımızın farkına varmakta asla yanılmamalıyız." diye konuştu.

Trump, NATO ve Rusya ile DAEŞ'e karşı mücadele edebileceklerini belirtti.

Müslümanların ülkeye alınmaması gerektiğine dair sözleriyle büyük tepki görmüştü
Geçen yıl aralık ayında Müslümanların ülkeye alınmaması gerektiğine dair sözleriyle hem ülke içinden hem de uluslararası arenadan büyük tepki gören Trump, bugün de ABD’ye göç başvurusunda bulunanların "olağanüstü soruşturmalara" tabi tutulması gerektiğini ifade etti.

Ortadoğu'dan ve özellikle terörle bağlantılı ülkelerin vatandaşlarının ABD'ye kabul edilmeden önce aşırılık yanlısı gruplara sempati duyup duymadıklarının ortaya çıkarılmasının önemi üzerinde duran Trump, kasım ayında yapılacak seçimlerde Beyaz Saray'a çıkması durumunda ilk atacağı adımlardan birinin de "Radikal İslam Komisyonu" oluşturmak olduğunu dile getirdi.

Trump, ülkeye alınacak göçmenlerin ayrıca dini özgürlükler, cinsiyet eşitliği ve eşcinsel hakları gibi Amerikan değerlerine dair düşüncelerinin öğrenilmesinin söz konusu soruşturmaların bir parçası olacağını bildirdi.

ABD'de başkanlık seçimleri 8 Kasım'da yapılacak. ABD'nin 45’inci başkanı olacak olan yeni başkan, Ocak 2017'de görevine başlayacak.
AA
2016-08-16 19:14:10
  • Ziyaret: 12765
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0