Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 07 Mayıs 2021, Cuma
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Suudi Arabistan Kralı Selman: Yemen müzakerelerinde olumlu ilerleme ümit ediyoruz

Suudi Arabistan Kralı Selman, "Kuveyt'teki Yemen müzakerelerinde olumlu bir ilerleme sağlanmasını ümit ediyoruz." dedi.

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK)-Fas Zirvesi, ülke liderlerinin katılımıyla Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da başladı.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, zirvenin açılış oturumda, Fas ile Körfez ülkeleri arasındaki özel ilişkilere dikkati çekerek, Körfez ülkelerinin, Batı Sahra sorunu başta olmak üzere güvenlik ve siyasi sorunlarda Fas'la dayanışma içinde olduğunu ve bu ülkeye destek verdiğini söyledi.

Körfez ülkelerinin, Filistin, Suriye ve Libya başta olmak üzere İslam dünyasının sorunlarının çözülmesine son derece önem verdiğini belirten Kral Selman, "Irak'ta da güvenlik ve istikrarın hakim olmasını istiyoruz. Yemen'de Körfez Girişimi ve BM'nin 2216 sayılı kararı çerçevesinde krizin çözülmesini temenni ediyor, Kuveyt'teki Yemen müzakerelerinde de olumlu bir ilerleme sağlanmasını ümit ediyoruz." ifadesini kullandı.

Ortak sorunlar
Fas Kralı 6. Muhammed ise Arap ülkelerini hedef alan planlar ve komplolara işaret ederek, "Körfez ülkeleri, Fas ve Ürdün'ün güvenliğine zarar veren komplolar konusunda dikkatli olunmalı. Körfez ülkelerinin güvenlik ve istikrarı, Fas'ın güvenlik ve istikrarı anlamına geliyor." diye konuştu.

Ülkesi ve Körfez ülkelerinin başta güvenlik alanında olmak üzere aynı sorun ve tehditlerle karşı karşıya kaldığını aktaran 6. Muhammed, söz konusu ülkelerin ortak iradesi sayesinde sağlam stratejik ortaklık için temeller atıldığını dile getirdi. 

"Müslüman ülkeler kritik şartlardan geçiyor"
Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ise Arap ve İslam ümmetinin kritik zamanlardan geçtiğini ifade ederek, "Arap ve Müslüman ülkeleri, ortak koordinasyon, sürekli istişare ve işbirliği gerektiren siyaset, ekonomi ve güvenlik alanlarında kritik zamanlardan geçiyor. Bölgenin karşı karşıya kaldığı bu kritik şartlar altında dayanışma içinde olunmalı." yorumunu yaptı.


AA2016-04-21 10:43:50
  • Ziyaret: 19242
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0