Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 08 Mayıs 2021, Cumartesi
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Sanafir ve Tiran adaları rejimin meşruiyetini zayıflatabilir'

Kahire Üniversitesi'nden Dr. Hasan Nafia, Mısır'ın Kızıldeniz'deki Sanafir ve Tiran adalarını Suudi Arabistan'a bırakmasına yönelik tepkilerin, rejimin meşruiyetinin zayıflamasına zemin hazırlayabileceği belirtti.

Mısır'ın Kızıldeniz'deki Sanafir ve Tiran adalarını Suudi Arabistan'a bırakmasına yönelik tepkilerin, rejimin meşruiyetinin zayıflamasına zemin hazırlayabileceği belirtildi.

Mısırlı uzmanlar, Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan'a bırakılmasına ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulundu. Uzmanlar gösterilerle rejimin düşmesine yönelik sloganların yeniden güdeme geldiğini, bu durumun Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin destekçileri nezdindeki popülaritesini zayıflatacağını kaydetti.

Kahire Üniversitesi'nde Siyasi Bilimler Öğretim Üyesi Dr. Hasan Nafia, ilk kez muhalif ve İslami akımlara mensup olmayan gençlerin sokaklara çıkıp, Sisi'nin gitmesi yönünde sloganlar attığını belirtti.

"Rejimin meşruiyetinin zayıflamasına zemin hazırlıyor"
Nafia sözlerine şöyle devam etti:

"Rejim yanlıları desteklerini çekmişe benziyor. Bu durum, rejimin meşruiyetinin zayıflamasına ve çöküş için geri sayımın başlamasına zemin hazırlıyor. Bu grup, imzalanan yeni deniz sınırı anlaşmasından önce Sisi'ye daha uzun bir süre vermek niyetindeydi."

Bir halk devriminden bahsetmek içi erken olduğunu ifade eden Nafia, "Ancak Sisi'nin yönetime gelmesinden bu yana ilk kez söz konusu sınır anlaşması, sokaklarda bir kıvılcımın yanmasına neden oldu." diye konuştu.

Rejimin kendisini her şeyden üstün olduğunu sandığını vurgulayan Nafia, "Rejim, ülkeyi doğru şekilde yönettiğini zannediyor. Ne var ki sınır anlaşmasının yanı sıra Hedasi (Nahda) Barajı, Kahire'de ölü bulunan İtalyan genç, kötüleşen insan hakları dosyaları ve yaşam şartları bunun aksini ispatlıyor." dedi.


AA
2016-04-18 12:39:53
  • Ziyaret: 11834
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0