Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 24 Haziran 2021, Perşembe
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Rusya'dan Suriye ve Mısır açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığı yönündeki iddiaların BM denetçilerinin çalışmaları sonunda açığa kavuşacağını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığı yönündeki iddiaların BM denetçilerinin çalışmaları sonunda açığa kavuşacağını söyledi. Mısır’da yeni yönetimle diyalog halinde olduklarını ifade eden Lukaşeviç, bölgede tatil yapan Rus vatandaşlarının tahliyesinin de gündemlerinde olmadığını belirtti.

Suriye’de bulunan denetçilerin çalışmalarının Suriye krizinin siyasi olarak çözümüne katkı sağlamasını umduklarını ifade eden Lukaşeviç, "Suriye hükümeti mümkün olduğunca daha fazla BM denetçileri ile işbirliği yapmaya hazır. Onlara her türlü lojistik desteği sağlıyor… İddiaların bağımsız BM denetçileri tarafından araştırılmasını destekliyoruz.” dedi. Lukaşeviç tarafların gerekli görmesi durumunda denetçiler için belirlenen 14 günlük sürenin uzatılabileceğine de değindi.

Lukaşeviç dün yaptığı değerlendirmede de hükümetin Şam yakınında kimyasal silah kullanarak 1300 kişinin ölümüne neden olduğu yönündeki haberleri de planlı provokasyon olarak nitelemişti. Rus yetkiliye göre BM denetçilerinin bölgede olduğu bir zamanda yapılan haberler bir yerden yönlendirilmiş olduğu izlenimi veriyor.

Suriye’de bulunan yabancı militanların sayısının 2000’li yılların ortalarında Irak’ta bulunanlara ulaştığını savunan Lukaşeviç, "El-Kaide ile irtibatlı terör ve aşırılıkçı grupların hareketliliği alarm veriyor. Maalesef, bu terör faaliyetleri üst düzeyde destekleniyor.” suçlamasında bulundu.

Mısır’da yaşanan darbenin ardından yaşanan gelişmeleri değerlendiren Lukaşeviç, Moskova’nın Kahire ile iletişimi kesmediğini hatırlattı. Rus diplomat, "Mısırlı partnerlerimizle düzenli diyalogu sürdürüyoruz.” Dedi ve iki ülke dışişleri bakanlarının geçen hafta yaptıkları telefon görüşmesini hatırlattı.

Rus turistlerin Mısır’a gitmemeleri yönündeki tavsiyelerinin yürürlükte olduğuna değinen Lukaşeviç, bölgeden tahliye operasyonunun da planlanmadığını aktardı.
Etiketler: mısır, rusya
2013-08-22 16:52:47
  • Ziyaret: 10616
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0