Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 06 Mayıs 2021, Perşembe
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Ruhani'nin bu çağrısı alkışlanacak!

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, vaizlere 'internet ve yeni teknolojiler konusunda daha fazla tolerans göstermeleri' çağrısında bulundu.

İran televizyonuna konuşan Ruhani, internetin bilim dünyasına erişimde hayati bir öneme haiz olduğunu ve genç nesillerin bundan mahrum bırakılmaması gerektiğini söyledi.

Ruhani, sözlerine şöyle devam etti:

"Bugünün dünyasında internet kullanamayan kişiler bırakın uzman olmayı, öğrenci bile olamaz. Genç nesillerimize dünyanın kapılarını kapatamayız."

"Eğer bugün yeni nesillerimizin taşınabilir teknolojiye ulaşımını engellemeye çalışırsak, yarın pes etmek zorunda kalacağız. Yarın değilse, öbür gün."

'Daha özgür bir basın ve internet' sözü


2013'te cumhurbaşkanı seçilen Ruhani, daha özgür bir basın ve internet sözü vermişti. Ancak Ruhani'nin bu sözleri özellikle muhafazakar muhalefet tarafından sert bir şekilde eleştirilmişti.

Geçen haftalarda İran hükümeti, daha fazla cep telefonu operatörünün 3G hizmeti sağlamasına izin verdi.
Bunun üzerine önde gelen vaizlerden Ayetullah Makarem Şirazi, cep telefonunda internet kullanmanın "ahlaka ve hukuka aykırı" olduğu yorumunda bulunmuştu.

BBC Orta Doğu analisti Sebastian Usher, Cumhurbaşkanı Ruhani'nin sözlerinin yankı bulacağını ancak gerçek bir değişikliğe yol açıp açmayacağının belirsiz olduğunu söylüyor.

İran'da 2009 seçimleri sırasında ve sonrasında muhalefet Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal paylaşım sitelerini kullanmıştı. Bu nedenle hükümet bu internet sitelerini ülkede yasaklamıştı.

Ancak teknolojiden anlayan genç İranlılar, sunucu ayarlarını değiştirerek bu sitelere ulaşabiliyor.(timeturk)
2014-09-01 20:45:30
  • Ziyaret: 12050
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0