Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 25 Haziran 2021, Cuma
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Öğrencilerden kalp krizinden ölümü azaltacak proje

Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Mekatronik ve Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri, TEKNOKENT bünyesinde geliştirdikleri sistemle kalp krizinden ölümleri azaltmayı amaçlıyor.

Sakarya Üniversitesinde (SAÜ)Teknoloji FakültesiMekatronik ve Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri, TEKNOKENT bünyesinde geliştirdikleri sistemle kalp krizinden ölümleri azaltmayı amaçlıyor.

Teknoloji FakültesiMekatronik ve Makine Mühendisliği Bölümünde eğitim gören 6 öğrenci, TEKNOKENT'te yaklaşık 2 yıldır yaptıkları çalışma sonucunda, kalp krizi gelişimini erken dönemde belirlemek üzere bant geliştirdi.

Bant sayesinde, datalarsürekli incelenerek, kalp krizi riski durumunda kişi ya hastaneye yönlendirilecekya da ambulansla sağlık kuruluşuna sevki sağlanacak.

ÖğrencilerdenÖmer FarukBaşargan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanların kalp krizinden dolayı hastaneye gecikme ya da ambulansın geç gelmesiyle sorun yaşadığını belirterek, "Bu insanlar büyük hayati riskler içerisinde ve busonuçlar ölümle ya da felçle sonuçlanabiliyor. Bu gibi durumlardan dolayı 'ne gibi bir çözüm bulabiliriz' diye araştırma içerisine girdik. Bunun üzerinede böyle bir sistem geliştirdik" diye konuştu.

Başargan, kişide herhangi bir göğüs ya da kol ağrısı gibi bir semptomoluştuğunda, butona basarak durumu sisteme iletebileceğinianlatarak, şöyle devam etti:

"Bu değerlendirmeler kapsamında risk analizini yaptıktan sonra büyük bir risk yoksa öncelikle kişiyiarayabiliyoruz ve hastaneye gönderiyoruz. Eğer datalarda büyük sapmalar varsarisk durumu fazlaysa üzerindeki konumlayıcı sayesinde kişinin konumlarını tespit ediyoruz ve olduğu yere ambulansı gönderiyoruz. Bu şekilde de erken teşhiste çığır açabileceğimizi düşünüyoruz. Ürün, maliyeti oldukça düşük ve kullanıcının kullanabileceği şekilde olacak."

- Prof. Dr. Tatlı

Proje danışmanı SAÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Tatlıda kalp krizi yüzünden gerçekleşenölüm oranlarının nasıl azaltılabileceği konusunda bir proje oluşturduklarını anlatarak, "Hikayesinde yüksek tansiyonu, şeker hastalığı, hiperlipidemi dediğimiz kolesterol yüksekliği, ailede kalp krizi hikayesi olan ya da daha öncekalp krizi by-pass ameliyatı geçirmiş olan hastaları yüksek riskli hastalar olarak belirledik. Bu hastalarda sonraki süreçte kalp krizi gelişimini erken dönemde tanımak ve tedavi şemasını hızlı bir şekilde oluşturmak için mekatronikçi arkadaşlar öncülüğünde bir mekanizma oluşturmaya çalıştık" ifadelerini kullandı.

Tatlı,hastanın şikayetçi olduğu dönemde kendisine verdikleri semptom cihazına bastığı andavücudundan Elektrokardiyografi(EKG)kayıtlarının alındığını belirterek, "Bu kayıtlar, sinyal aracılığıyla 112 Acil Servisine ya da hastanenin bir uzman kadrosuna gönderilip analiz ediyor.

Amaçlarının kalp krizitanısını hemen koymak ve hastaneye geliş sürecini hızlandırmak olduğunu vurgulayan Tatlı,bu sistemin sonuçlarının iyi lanse edilebilmesi durumundadünyada benimsenecek bir proje olduğunu dile getirdi.

2015-10-19 18:56:11
  • Ziyaret: 16639
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0