Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 07 Mayıs 2021, Cuma
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Muaddamiyye'deki abluka ikinci bir Madaya faciası endişesi yaratıyor

Esed güçlerinin, Muaddamiyye'de 20 günden bu yana daha yoğun olarak uyguladığı abluka, Madaya'ya benzer bir insanlık dramı yaşanma riskini artırıyor.

Esed güçlerinin Suriye'nin başkenti Şam'ın batısındaki Muaddamiyye'ye uyguladığı ablukayı artırması ikinci bir Madaya faciası yaşanması endişesini gündeme getiriyor.

Yaklaşık 3 yıldır muhaliflerin kontrolündeki Muaddamiyye'de yaşayan 45 bin Suriyeli, son 20 gündür daha da artan abluka nedeniyle gıda maddeleri, ilaç ve süte ulaşmakta sıkıntı çekiyor.

AA muhabirine konuşan Muaddamiyye sakinlerinden Ummu Meram, ilçede çocuklar için süt bulmanın neredeyse imkansız olduğunu vurgulayarak, yeterli beslenemeyen kızının her geçen gün zayıfladığını, ilçede bir hastane olmaması ve dışarı çıkma imkanlarının da olmaması nedeniyle küçük kızı Meram'ı tedavi ettiremediklerini söyledi.

Muaddamiyye Yerel Meclis üyesi Ahmed eş-Şeyh, gıda ve ilaç girişinin yapıldığı tek kapının da kapatılması sebebiyle mevcut insani durumun giderek kötüleştiğini belirtti.

"Yerel Meclis, insanların tüm ihtiyaçlarını özellikle de çocuklar için süt temin edebilecek kapasitede değil" diyen Şeyh, uluslararası toplumu bir felaket yaşanmadan önce harekete geçmeye çağırdı.

"İlçede bir insanlık dramı yaşanıyor"

Muaddamiyye'deki tek sahra hastanesinde görev yapan doktor Muhammed el-Muaddamani, ilçede tıbbi ekipmanların yanı sıra ağrı kesici, şeker ve tansiyon gibi kolay ulaşılabilen ilaç türlerinde bile sıkıntı yaşandığını belirterek, "İlçede bir insanlık dramı yaşanıyor ve hal böyle devam ederse durum daha da kötüye gidecek" dedi.

Sahra hastanesindeki tıbbi sıkıntılara işaret eden Muaddamani, "Birkaç gün önce Humam isminde bronşit hastası bir kız çocuğu merkezimize getirildi ancak imkansızlıklar nedeniyle tedavisini yapamadık. Abluka nedeniyle ilçe dışına da çıkarılamayan Humam hayatta kalma mücadelesine kaybetti" diye konuştu.
2016-01-15 12:58:28
  • Ziyaret: 11310
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0