Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 17 Haziran 2021, Perşembe
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Kardeşiniz Mursi direnmeye devam edecek

Mısır'da darbeyle cumhurbaşkanlığı görevinden uzaklaştırılan Mursi, ''Özgür Mısır halkına benden selam iletin. Onlara,'Kardeşiniz Mursi direnmeye devam edecek deyin" dedi.

Mısır'da, darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile 14 sanığın yargılandığı davanın duruşması, 8 Ocak 2014'e ertelendi.

Darbenin gerçekleştiği 3 Temmuz'dan bu yana gizli bir yerde tutulan Mursi, sabah saatlerinde helikopterle geniş güvenlik önlemleri altında polis akademisine getirildi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı önündeki "Göstericileri öldürmeye teşvik" suçlamasıyla yargılanan Mursi ile aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yöneticilerinden Muhammed el-Biltaci'nin bulunduğu 14 kişi, polis akademisi bünyesinde kurulan Kahire Ceza Mahkemesi'ne alındı.

Salona girişlerinde, Mahkeme Başkanı Ahmed Sabri, Mursi'ye, Mısır yasalarına göre suçluların giymek zorunda oldukları 'beyaz elbiseyi' giymelerini istedi. Ancak Mursi, "Rabia işareti" yaparak, "Ben Mısır'ın meşru Cumhurbaşkanı'yım ve sizin meşruiyetinizi tanımıyorum" dedi.

"Ayağa kalk yargıç"

Ülkenin meşru cumhurbaşkanı olarak görevini yerine getirebilmesi için serbest bırakılması gerektiğini belirten Mursi, cumhurbaşkanı sıfatıyla orada bulunduğu için hakimin, kendisiyle konuşurken ayağa kalkmasını istedi.

"Ben, Dr. Muhammed Mursi, şu an darbe sebebiyle buradayım. Mısır Cumhuriyeti'nin başkanı olarak burada zorla tutuluyorum. Bu, suç teşkil ediyor" diyen Mursi, kendisine yöneltilen suçlamaları cevapsız bırakıp, hakime hitaben "Meşru bir cumhurbaşkanını yargıladığın için seni, ceza mahkemesinde yargılatacağım" şeklinde konuştu.

Mursi, mahkeme başkanına hitaben "Yüce Mısır yargısının bir gün gelip de kanunlara göre suçlu, hain ve yıkıcı askeri darbeye alet olmasını yakıştıramıyorum" ifadelerini kullandı.

"Kardeşiniz direnecek"

Mursi'nin duruşma salonunda bulunanlara, "Özgür Mısır halkına benden selam iletin. Onlara 'Kardeşiniz Mursi, direnmeye devam edecek. Davasından vazgeçmeyecek' deyin" şeklinde hitap ettiği belirtildi.

Hakim, Mursi ve diğer sanıkları uygun bir zamanda kendilerine söz verileceğini söyleyerek, sessiz olmaya çağırdı.

"Üzülme, Esma cenette"

Bu arada Mursi, salona girdiği sırada darbeden sonra ilk kez gördüğü 14 dava arkadaşıyla hasret giderdi. Darbenin ardından, Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki eylemlerde, polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Esma Biltaci'nin babası İhvan liderlerinden Muhammed el-Biltaci ile göz göze gelen Mursi, "Üzülme kardeşim, Esma cenette" diyerek, tesellide bulundu.

Bu konuşma gergin olan mahkeme salonunda duygusal bir atmosferin oluşmasına yol açtı.

"Suçlu elbisesi" giymedi

Mursi'nin "suçlu elbisesi" olan "beyaz giysiyi" reddettiği ve sanıklardan bazılarının slogan atması üzerine Mahkeme Başkanı Ahmed Sabri, duruşmaya araya verdi.

Bu arada Mursi, kafesinde içerisinde diğer arkadaşlarıyla cemaatle öğle namazı kıldı. Namazda Mursi'nin cemaate imamlık yaptığı görüldü.

Verilen aranın ardından yargılamaya yeniden geçildi, ancak Mursi, yine sivil elbiselerle kafeste yerlerini aldı.

Mursi, Burc el-Arap Hapishanesine nakledildi

Biltaci ile diğer sanıkların "Rabia işareti" ile sık sık slogan attıkları mahkemede, suçlamalara konu olan İttihadiye Sarayı'ndaki saldırıda ölenlerin yakınları, Mursi aleyhinde sloganlar atarak "idam" istedi.

Mahkeme Başkanı Ahmed Sabri, duruşmanın 8 Ocak 2014'e ertelenmesine karar verdi. Darbenin ardından bilinmeyen bir yere götürülen Mursi'nin duruşmanın ardından Tora cezaevine gönderileceği belirtildi, ancak daha sonra Mursi'nin İskenderiye kentindeki Burc el-Arap Hapishanesine nakledildiği bildirildi.

Hastanede kalmak istedi

Mursi, duruşmanın ardından sağlık taramasından geçirildi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre Mursi, "yeni mahkumlara uygulanan rutin sağlık taraması" kapsamında, gerekli bazı testlerin yapılması için Burc el-Arap Hapishanesi bünyesindeki hastaneye götürüldü.

Mursi'nin sağlık taraması sırasında, hapishane yönetiminden, "bazı rahatsızlıkları için hastanede kontrol altında kalmak" istediği, ilgililerin de "söz konusu talebi Başsavcı Hişam Bereket'e ileteceklerini, ancak test sonuçları açıklanmadan bu isteğin dikkate alınamayacağını" ifade ettiği kaydedildi.

Sağlık taraması kapsamında yapılan test sonuçlarının yaklaşık 10 gün içinde çıkması bekleniyor.

Öte yandan Mursi'nin nakledildiği hapishanede, 2 odadan oluşan koğuşta, tek başına kalacağı ifade edildi.

Görüntüler yayımladı

Mısır devlet televizyonu, Mursi'nin yargılanmasından bazı görüntüleri yayımladı.

Mahkemedeki görüntülerde, araçla mahkemenin görüldüğü binaya getirilen takım elbiseli Mursi, sanık kıyafeti olarak bilinen "beyaz giysili" diğer sanıkların bulunduğu alana geçiyor.

Mursi'nin "Rabia işareti"yle selam vererek "sanık kafesine" alındığı görülürken, bu esnada diğer sanıklar da "Rabia işareti" yapıyor.

Umut verdi

Mısır'daki Cemaati İslami hareketi, askeri darbeyle görevinden alınan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin bugünkü duruşmada sergilediği duruşun, "darbe karşıtlarına umut verdiği" açıklamasında bulundu.

AA muhabirine konuşan Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi içinde yer alan Cemaati İslami'nin Sözcüsü Muhammed Hassan, "Mursi'nin mahkemedeki duruşu darbe karşıtlarının kendine güvenini artırdı. Bu nedenle darbe karşıtları Mursi ve beraberindekiler gibi direnişlerine devam edecekler" dedi.

Mursi'nin mahkemedeki duruşunun, darbe taraftarlarını olumsuz etkilediğini söyleyen Hassan, "Darbe yanlıları, Mursi ve beraberindekilerin kötü bir intiba vermesini istedi ancak onların sergilediği kararlı duruş bu amacın gerçekleşmesine engel oldu ve darbenin gerçek yüzünü ortaya çıkardı" diye konuştu.

Gerekçe göstermeden reddettiler

Bu arada Hukuk ve Değişim Derneği üyesi bir grup avukatın, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile 14 sanığın yargılandığı davaya gözlemci olarak katılmak için yaptığı başvurunun reddedildiği belirtildi.

Hukuk ve Değişim Derneği yetkililerince yapılan yazılı açıklamaya göre, 6 dernek üyesi, Mısır'da Mursi ile 14 sanığın yargılandığı davayı gözlemci sıfatıyla izlemek için Mısır Büyükelçiliğine yazılı başvuruda bulundu.

Dernek Genel Başkanı avukat Samir Altunkaynak imzasıyla verilen başvuru dilekçesinde, gözlemcilere mahkemeye giriş izni verilmesi talep etti.

Altunkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başvurularının Kahire'ye ulaştığını ancak hiçbir gerekçe gösterilmeden Mısırlı yetkililerce reddedildiğini söyledi. (aa)
Etiketler: mısır
2013-11-04 22:16:09
  • Ziyaret: 12979
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0