Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 17 Haziran 2021, Perşembe
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

İhvan üyelerine gözaltı

Mısır'da İhvan'ın terör örgütü ilan edilmesinin ardından teşkilata üye 54 kişi gözaltına alındı.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) "terör örgütü" ilan edilmesinin ardından İhvan üyesi 54 kişi gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Emniyet merkezlerine saldırı düzenlemek, şiddete teşvik etmek, kamu kurum ve kuruluşlarının işleyişini bozmak, yol kesmek ve referandum karşıtı broşür dağıtmak" suçlamalarıyla İhvan mensubu 54 kişinin göz altına alındığı ifade edildi.

Açıklamada, "İskenderiye'de şiddet eylemlerine karışan 7 kişi, Asvan'da şiddete teşvik eden, yol kesen, anayasa referandumu karşıtı broşürler dağıtarak halkı kışkırtan 10 kişi, Feyyum'da polis merkezine saldırı düzenledikleri tespit edilen 20 kişi gözaltına alındı" denildi.

Açıklamada ayrıca benzer suçlarla Kahire'de 8, Asyut'ta 3, Süveyş'te 5, Kina'da ise 1 İhvan mensubunun gözaltına alındığı kaydedildi.

Mısır Bakanlar Kurulu dün İhvan'ın, ceza kanunun 86'ncı maddesi uyarınca "terör örgütü" ilan edildiğini ve üyeliği belirlenen herkese cezai müeyyide uygulanacağını açıklamıştı.

-Gazete yayıyına durdurma

Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi'nin (HAP) medya organı "Hürriyet ve Adalet" gazetesinin yayını durduruldu.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Yazılı Basın Araştırmaları ve Düşünce Mülkiyetini Koruma Genel Müdürlüğü, (söz konusu gazeteyi basan) El-Ahram gazetesi ile koordine olarak gazetenin basım ve dağıtımını durdurdu. El-Ahram yönetiminden gazetenin hiçbir sayısının basılmamasına yönelik taahhüt alındı" ifadesi kullanıldı.

Hürriyet ve Adalet gazetesi yetkilileri, El-Ahram yöneticilerinin gazetenin perşembe sayısını basmayı kabul etmediğini ve kendilerine gazetenin basımının durdurulması yönünde bir karar ulaştığını bildirdiklerini kaydetti.

Mısır'da 23 Eylül'de İhvan'ın lağvedilmesiyle ilgili davayı gören Kahire Mahkemesi, konuyla ilgili kararda, "Müslüman Kardeşler Derneği'nin kapatılması, derneğin ve derneğe bağlı oluşumların faaliyetlerinin yasaklanması ve derneğe ait taşınır ve taşınmaz mal varlığına el konulmasına" hükmetmişti.

Mısır Bakanlar Kurulu da İhvan'ı, "terör örgütü" ilan ettiğini ve üyeliği belirlenen herkese cezai müeyyide uygulanacağını açıklamıştı.

AA
Etiketler: mısır, ihvan
2013-12-26 19:22:08
  • Ziyaret: 11174
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0