Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 25 Haziran 2021, Cuma
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Gençleşmek isterken gözünüzden olmayın'

Göz çevresindeki kırışıklıkların giderilmesi için uygulanan dolgular, kalitesiz malzeme kullanımı ve uzman olmayan kişilerin tatbikiyle çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

HacettepeÜniversitesiPlastik,Rekonstrüktifve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı veTürk PlastikRekonstrüktifve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Figen Özgür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle son yıllarda kadınların genç ve güzel görünebilmekiçin estetik cerrahi müdahaleye başvurduğunu söyledi.

Estetik işlemlerin plastik, rekonstrüktifve estetik cerrahi veya dermatoloji uzmanları tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Özgür, günümüzde kuaförlerde, güzellik salonlarında botoks ve dolgu uygulamalarının gerçekleştirildiğini, hatta elinde çantayla kapı kapı dolaşıp uygulama yapan kişilerin ortaya çıktığını anlattı.

Göz çevresinde kullanılan dolgu maddelerinindamarları tıkayarak, görme kaybına neden olabileceğini dile getiren Özgür,çok nadir görülen bu komplikasyonun her şey doğru yapıldığında bile oluşabileceğini, bu durumdikkate alınarak uygulamanın, çok dikkatli ve ehil ellerce gerçekleştirilmesigerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Özgür, "Yanlış uygulama sonucunda kalıcı görme kaybına, geri dönüşümsüz şekil bozukluklarına kadar ulaşabilen ciddi sorunlar oluşabilir. Bu yüzden 'gençleşip, güzelleşeceğim' diye ehil olmayan ellerdegözünüzü kaybetmeyin" uyarısında bulundu.

"Meme protezinden çıkan silikonu bileyüze enjekte edenler var"

Bu komplikasyonların enjeksiyon hatasından ya dakullanılan malzemenin kalitesinden kaynaklanabildiğine işaret edenÖzgür, şu bilgileri verdi:

"Öyle ücra yerler var ki, hiçbir üst otoritenin denetimine tabi değil. Uygulayıcıların kim, kullanılan malzemelerin ne olduğunu bilmiyoruz. Birçok güzellik salonunda 'ucuz olsun' diyeuygun bulmadığımız, onaylanmamış malzemeler kullanılabiliyor.En ilginci ise şu, 'ucuza gelsin' diye kendi ürettikleribirtakım maddeleri kullananlar var.Bunlar arasında meme protezlerinden çıkan silikonları bir şekilde sulandırıp kullananlar da var, yapı marketlerden temin edilen sanayi tipi silikon malzemeleri kullananlar da.Bunları yüze ve dudaklara enjekte ediyorlar. Sonrasındabu maddeyi ciltten, biz bile temizleyemiyoruz. İnsanlar o kadar kötü halde geliyorki,maalesefgeri dönüşü olmuyor."

AA
2015-11-25 13:22:02
  • Ziyaret: 16976
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0