Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 25 Haziran 2021, Cuma
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Ayaklı cankurtaran'lar hastalara umut olacak

Sağlık çalışanları ile ilk yardım sertifikalı gönüllüler, acil tıbbi durumlar ve kalp durması yaşayan vatandaşlara "Ayaklı Cankurtaran" uygulaması sayesinde en hızlı şekilde ulaşabilecek.

Akıllı telefon, tablet ve masaüstü bilgisayarlara ücretsiz indirilebilen "Ayaklı Cankurtaran" uygulaması sayesinde sesli uyarı mesajı alan ve acil durumdaki hastanın yerini harita üzerinden tespit eden ilk yardım sertifikalı sağlık çalışanları ile gönüllüler, yaşam kurtarma zincirine göre hastalara anında müdahale edebilecek.

Her yıl binlerce insanın ani kalp durması sonucu hayatını kaybettiği Türkiye'de, hastaların yaşam kurtarma zincirine uygun müdahale edilmesi önem taşıyor. Kalp krizi veya acil tıbbi müdahale gerektiren durumlarda, hastanın hayatta kalması için ilk önce 112 Acil Servisi'nin aranması, ardından da aralıksız kalp masajı yapılması gerekiyor. Hastanın elektroşokla kalbinin yeniden çalıştırılması ve solunumunun yeniden kazandırılmasıyla olay yerine gelen sağlık ekiplerinin zaman kazanmasına ortam hazırlanıyor.

-"Oranları artırmak istiyoruz"

Hayatta Kal Derneği Başkanı Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mutlu Vural, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de ilk yardım sertifikalı kişilerin yeterli olmadığına dikkati çekerek, "Ani ve acil tıbbi durum olduğunda hastaya müdahale olanağı Türkiye'de yüzde ikiyken bazı ülkelerde bu yüzde 50'nin üzerine çıktı. Biz de ülkemizdeki oranları artırmak istiyoruz" dedi.

-Hastayla anında video bağlantısı

Hayatta Kal Derneği Başkanı Vural, masaüstü bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlara indirilebilen uygulama ile hastanın durumunu video bağlantısıyla görülebileceğini, adres tarifi için harita üzerinden yönlendirilme yapılabileceğini dile getirdi.
AA
2015-12-22 18:31:56
  • Ziyaret: 15423
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0