Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 07 Mayıs 2021, Cuma
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Atme kampında Rus bombardımanı endişesi

İç savaş nedeniyle evlerini terk ederek güvenli gördükleri Türkiye sınırına yakın Atme'ye yerleşen Suriyeliler, Rusya'nın, kamplarına hava saldırısı düzenleyeceği endişesiyle korku içinde yaşıyor.

Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı gruplar tarafından korunan ve Esed rejimine bağlı birliklerce daha önce saldırı ve bombardımana maruz kalan Atme kampında kurulu 10 bin çadırda yaşayan yaklaşık 100 bin Suriyeli, Rusya'nın düzenlediği hava saldırılarının ardından kampın da bombalanmasından endişe duyuyor.

Kampta kalan Ahmet Ebu Abid, AA muhabirine, Rusya ve rejim güçlerinin olası hava saldırısına karşı tedirgin olduklarını söyledi.

Son günlerde Rus savaş uçaklarının özelikle Halep'in güneyinde bombardımana ağırlık verdiğini anlatan Ebu Abid, şunları belirtti:

"Suriyelilerin, ülkelerini terk etmelerinin tek sebebi Esed ve onun işbirlikçisi Rusya'dır. Bunlar, sivil halk gözetmeksizin çoluk çocuk, kadın, yaşlı demeden öldürüyor. Bombardımana maruz bırakıyor. Hama ve Humus'un kuzeyine balistik füzelerle saldıran Rusya, burada onlarca sivili katletti. Öte yandan Hazar Denizi'nden atılan füzeler de DAEŞ noktalarına değil, sivil halkın yaşadığı yerlere isabet ediyor. Bir yandan Rusya balistik füzelerle vururken, bir yandan da rejim scud füzeleriyle halkı katlediyor. Ölenler, saymakla bitmeyecek kadar çok."

İnsanların yanlarına hiçbir şey alamadan yollara düştüğünü vurgulayan Abid, "Halk üzerindeki elbiselerle ölümden kaçıyor. İnsanlar, günlük işlerini yaparken bile acaba burası da bombalanacak mı korkusuyla yaşıyor" diye konuştu.
2015-10-27 16:04:57
  • Ziyaret: 10119
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0