Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 25 Haziran 2021, Cuma
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Almanya Başbakanı Merkel: Darbe girişimini en sert şekilde kınıyorum

Almanya Başbakanı Merkel, Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimini, tüm Alman hükümeti adına en sert şekilde kınadığını bildirdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili olarak, "Tüm Alman hükümeti adına Türk askeri birliklerin, ülkesinin seçilmiş hükümetini ve seçilmiş cumhurbaşkanını zor kullanarak devirme girişimini en sert bir şekilde kınıyorum." dedi.

Merkel, başbakanlıkta yaptığı açıklamada, çok sayıda insanın darbe girişimi sırasında hayatlarını kaybetmesinin trajik bir durum olduğunu belirtti.

Almanya'nın Türkiye'de demokrasi ve hukuk devletinin yanında olduğunu vurgulayan Merkel, kendisini yönetenleri özgür seçimlerle belirleme hakkının halkta olduğuna işaret etti.

Merkel, "Tüm Alman hükümeti adına Türk askeri birliklerin, ülkesinin seçilmiş hükümetini ve seçilmiş cumhurbaşkanını zor kullanarak devirme girişimini en sert bir şekilde kınıyorum." diye konuştu.

Siyasi değişimin demokratik kurallarla olabileceğine işaret eden Merkel, "Tankların sokaklarda olması ve kendi halkına hava saldırısında bulunulması hukuk dışıdır." ifadesini kullandı.

Bu tutumun ASEM Zirvesi kapsamında Avrupalı partnerlerle ve Avrupa Birliği (AB) kurumlarıyla da dile getirildiğini anımsatan Merkel, kendisinin de sürekli Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel ve Başbakanlık Dairesi Başkanı Peter Altmaier ile temasta olduğunu vurguladı.

Merkel, Almanya Dışişleri Bakanlığında kurulan kriz masasının diplomatik temsilciliklerle olayları sürekli değerlendirdiğini belirterek, Alman vatandaşlarının da bakanlığın seyahat uyarılarını dikkate almasını istedi.

Türkiye'nin Almanya ile yakın bağları olan bir ülke olduğunu ifade eden Merkel, Türkiye ile her gün yakın işbirliği içinde olduklarını, Almanya'da milyonlarca Türk kökenlinin bulunduğunu ve iki ülkenin NATO partneri olduğunu bildirdi.

Merkel, bu zor saatlerde herkese parlamenter demokrasi, hukuk devleti ve özgürlük ilkelerinin yön vermesi gerektiğini dile getiren Merkel, bu değerleri paylaşan hükümet ve muhalefetteki siyasi partilerle dayanışma içinde olduklarını söyledi.

Travmatik olaylardan sonra Türk halkına, ülkede iç barışın yeniden tahsis edilmesi, çatışmaların ve bölünmenin aşılması yönündeki dileklerini ileten Merkel, herkesin hukukuna riayet eden ve azınlıkları koruyan demokrasinin bunun en iyi temeli olacağını sözlerine ekledi.

AA
2016-07-16 21:59:31
  • Ziyaret: 12271
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0