Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 07 Mayıs 2021, Cuma
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Netanyahu ile görüştü

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, barış görüşmeleri için Kudüs'te bulunan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, "İsrail, Filistinlilerin gerçekten barış isteyip istemediklerini sorguluyor" dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, barış görüşmeleri için Kudüs'te bulunan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, "İsrail, Filistinlilerin gerçekten barış isteyip istemediklerini sorguluyor” dedi.

Filistin ile İsrail arasındaki barış müzakereleri için süreç başladığından beri bir yıldan az bir sürede 10. kez İsrail'e gelen Kerry, Netanyahu ile başbakanlık ofisinde biraraya geldi. Yaklaşık iki saat süren görüşme sonrası ikili ortak bir basın toplantısı düzenledi.

İlk olarak söz alan Netanyahu, "İsrail, Filistin yönetiminin gerçekten bir barış anlaşmasına ulaşmak isteyip istemediğini sorguluyor” dedi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı "terörü kınamamakla" suçlayan Netanyahu konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Birkaç gün önce Ramallah'ta Devlet Başkanı Mahmud Abbas teröristleri kahraman gibi kucakladı. Masum kadın ve erkek cinayetlerini yüceltmek bir rezalet. Abbas nasıl teröre karşı olduğunu söylerken teröristleri kahraman gibi kucaklar ve yüceltir? Teröristlere karşı, teröristlerle beraber duramaz."

Netanyahu ayrıca, "Barış demek, İsrail'i, Yahudilerin ulus devleti olarak tanımaktır. Abbas, terörü reddederek barışı kucaklamalıdır” diye konuştu.

Ziyaretinde taraflara nihai statü anlaşmasının ana hatlarını içeren bir taslak çerçeve sunması beklenen Kerry de konuşmasında, "Her iki taraf da zor bir seçim yapmak zorunda. Planım her iki taraftaki farklılıkları daraltarak müzakerelerde rehberlik edecek bir çerçeve oluşturmak" dedi. Kerry, görüşmelerdeki amacını, "Çerçeve anlaşma tüm temel sorunları ele alacak. Rolüm ABD’nin görüşlerini dayatmak değil, her iki tarafın görüşlerini kolaylaştırmaktır” sözleriyle özetledi.

Kerry'den mekik diplomasisi

Taraflar arasında mekik diplomasisine devam edeceği bildirilen John Kerry, yarın sabah Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’la Ramallah’ta biraraya geldikten sonra öğleden sonra Başbakan Netanyahu yeniden görüşecek. Akşam saatlerinde ise Kerry bir kez daha Batı Şeria’ya giderek Mahmut Abbas’la buluştuktan sonra sabah yeniden Abbas ile görüşecek. Cumartesi günü Şabat tatili nedeniyle gün batımına kadar Şabat'ın bitmesini bekleyecek olan Kerry, ardından Netanyahu ile bir kez daha biraraya gelecek.

İhtiyaç halinde taraflarla tekrar görüşmesi beklenen Kerry daha sonra İsrail’den ayrılarak Ürdün’e gidecek ve gelecek hafta bir kez daha mekik diplomasisine devam etmek için bölgeye dönecek.

Görüşmeler Kudüs konusunda tıkanıyor

ABD arabuluculuğunda yürütülen görüşmelerde İsrail'in güvenlik, 4,5 milyon Filistinli mültecinin durumu, 1967 sınırlarına dönülmesi ve Kudüs’ün statüsü ve paylaşımı konusunda hiçbir şekilde müzakereye yanaşmaması çözüm konusunda ortak bir zemin bulunmasını zorlaştırıyor.

İsrail ile Filistin arasında daha önce ABD Başkanı Bill Clinton döneminde hayata geçirilen barış süreci de Kudüs'ün statüsündeki ihtilaflar nedeniyle çıkmaza girmiş ve uzun süren barış görüşmeleri çökmüştü.

AA
Etiketler: netanyahu, kerry, israil, abd
2014-01-02 21:52:00
  • Ziyaret: 12259
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0