Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 25 Haziran 2021, Cuma
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

İngiliz siyasetçi Straw: AB referandumu sürecinde Türkiye'nin kullanılması çirkin

Türkiye'ye verdiği destekle bilinen İngiliz siyasetçisi Straw, AB referandumunda Türkiye'nin üyeliğinin tartışma konusu yapılmasıyla ilgili, "oldukça çirkin ve saçmalık" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine verdiği destekle bilinen İngiltere'nin tecrübeli siyasetçisi Jack Straw, Birleşik Krallık'ta yaklaşan AB referandumunda Türkiye'nin üyeliğinin tartışma konusu yapılmasıyla ilgili, "oldukça çirkin ve saçmalık" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye, 2005 yılında AB ile müzakerelere başladığında Straw, AB dönem başkanlığını yürüten İngiltere'nin Dışişleri Bakanıydı. "Türkiye dostu" olarak bilinen ve Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu'nun eş başkanlığını da yapan 69 yaşındaki Straw, İngiltere'de gelecek hafta yapılacak AB referandumu ve Türkiye'nin referandum kampanyalarında gündeme gelmesine ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Straw, Türkiye'nin AB'ye üyelik başvurusunun ilk kez İngiliz siyasetinde bir seçim ya da referandum döneminde tartışma konusu yapıldığına dikkati çekerek, "Bu benim için bir sürpriz oldu. Brexit'i savunanların daha önce Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediklerini biliyoruz. Mesela Boris Johnson." dedi.

İngiltere'nin başkenti Londra'nın Türk kökenli eski belediye başkanı ve Muhafazakar Partili Boris Johnson, ülkede yürütülen "Ayrılığa Oy Ver" kampanyasının başını çekiyor. Johnson, Türk kökenleriyle her zaman gurur duyduğunu söylese de kendisinin de 1990'lı yıllardan itibaren Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediğini ancak bugün koşulların değiştiğini savunuyor.

"Saçmalığa son vermeye çalışılıyor"
2005 yılında Türkiye'nin AB ile müzakerelere başlamasının İngiliz Parlamentosunun her iki kanadının da memnuniyetle karşıladığını anımsatan Straw, dolayısıyla Türkiye'nin AB üyeliğinin İngiliz siyasetinde tartışılıyor olmasının kendisi için sürpriz olduğunu dile getirdi.

Straw, "Türkiye ile ilgili iddialar oldukça çirkin. Özellikle de Birleşik Krallık AB üyesi olmaya devam ederse 80 milyonluk Türkiye'nin buraya akın edeceği iddiası." dedi. 

İngiltere'nin AB'de kalmasını isteyenlerin, Türkiye'nin üyelik süreciyle ilgili iddialara ve "saçmalığa" son vermeye çalıştığını belirten Straw, konunun yatıştırılmaya çalışıldığını kaydetti. AA
2016-06-18 16:38:23
  • Ziyaret: 14013
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0