Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 10 Aralık 2019, Salı
Son Dakika: 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti 22:40 » Fransa'da olağanüstü hal uzatılıyor 22:35 » Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye uyarı 22:26 » 22 bin 85 kişinin TSK ile ilişiği kesildi 10:42 » Arakan'da "insanlığa karşı suç" işleniyor

Sosyal Yardımlaşma Vakıf Toplantılarına Belediye Başkanları Katılmıyor

"Halka Hizmet, Hakka Hizmettir. Millet efendi biz hizmetkarız, her zaman sizin için varız, yoksulun, muhtacın, dulun, yetimin, engellinin, gazinin, şehit yakının yanındayız." bu sloganlar belediye başkanlarının değişmez sloganlarından bir kaçı...

Ama şehrimizde Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma Vakıfları mütevelli heyetinin değişmez üyeleri belediye başkanları hiç bir toplantıya katılmaz, hiç bir toplantı gündemi ile ilgilenmez, katılır gibi sonra ilgili evrağa imza atar. Atanmışlar ilgili, seçilmişler maalesef ilgisiz. Bu yıllardır böyledir. İşte Sosyal Yardımlaşma Vakıflarının kapsamı ve tarihçesi;

Gücünü Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının "Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir hukuk Devletidir." hükmünden alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu 14.06.1986 tarihinde yürürlüğe giren 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ile kurulan Sosyal Yardımlaşma Vakfı Fonunda toplanan kaynak, Fon kurulunda alınan kararlar doğrultusunda, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü eliyle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına aktarılmakta ve yardımlar Vakıflar tarafından vatandaşlara ulaştırılmaktadır.

3/6/2011 tarihli ve 633 sayılı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 11 inci maddesine göre Genel Müdürlüğün görevleri şunlardır:

a) Yoksullukla mücadele ve sosyal yardımlar alanında ulusal düzeyde uygulanacak politika ve stratejilerin oluşturulması çalışmalarını koordine etmek, belirlenen politika ve stratejileri uygulamak, uygulanmasını izlemek ve değerlendirmek.

b) 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanununun amaçlarını gerçekleştirmek ve uygulanmasını sağlamak için gerekli idarî ve malî tedbirleri almak.

c) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonunun gelirlerini zamanında toplamak, toplanan gelirlerin yerinde, zamanında ve ihtiyaçlara göre kullanılmasını sağlamak.

ç) 3294 sayılı Kanun hükümlerine göre kurulan vakıfların harcamalarını, iş ve işlemlerini araştırmak, incelemek, izlemek ve denetlemek, görülen aksaklıklarla ilgili gerekli tedbirleri almak, vakıfların çalışma usul ve esasları ile sosyal yardım programlarının ölçütlerini belirlemek.


MİSYON

Adil bir gelir dağılımının sağlanmasına katkıda bulunmak, yoksullukla mücadele kapsamında kaynakların etkin bir biçimde kullanılmasını sağla­mak, temel ihtiyaçlarını karşılamaktan yoksun nüfusun en yoksul dilimin­de yer alan vatandaşlarımızı sosyal yardımlarla desteklemek; üretim ve istihdama yönelik projeleri sürekli kılarak vatandaşların toplumsal hayata entegre olmalarını sağlamak, kamu kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, vatandaşlar ve diğer paydaşlar ile eşgüdüm içerisinde çalışarak sosyal yardımların etkin bir biçimde dağıtılmasını sağlamak ve bu doğrultuda sosyal yardım politikaları geliştirmek.

Katılımcı, şeffaf, etkin bir biçimde hizmet sunan ve ülkemizin sosyal yar­dım politikalarını belirlemede öncü, uzmanlığa dayalı bir kurum olmak.

· Fonda toplanan kaynakların, Vakıflar ve Genel Müdürlükçe yürütülecek sosyal yardım proje ve programları ile yatırım programları çerçevesinde dağıtım önceliklerini belirlemek ve dağıtımına karar vermek,

· Vakıflardan ve diğer kurum ve kuruluşlardan gelen sosyal yardım amaçlı talep ve teklifleri değerlendirmek, Genel Müdürlüğe önerilerde bulunmak,

· Toplumda dayanışma ve paylaşma bilincini geliştirmek ve desteklemek üzere bilimsel, sosyal ve kültürel programlar ve projeler önermek, hazırlanan projelere destek sağlamakla görevlidir.

Hasılı bölgesindeki muhtacı, yolda kalanı, evi yananı, tedavi göreni, gecici veya daimi ihtiyaç sahibi olanı, hasta olanı, şehit yakını, gazi ve yakınını, TOKİ'den dar gelirlilere verilen evleri, dul, yaşlı, yetim ve muhtaçları, engellilerin ihtiyaçlarını bu vakıflar karşılarlar. Mağdur vatandaş başvuru yapar, yetkililer tarafından sosyal incelemesi yapılır, mütevelli heyeti de ne yardım yapılacağını karar verir. Oy çokluğu ile alınan karar uygulamaya konur.

KİMLER Mİ KATILIR?

Mütevelli Heyetleri: Valilik Sosyal Yardımlaşma Vakfına İl Valisinin Başkanlığında, Büyükşehir Belediye Başkanı, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü, Sağlık, Milli Eğitim, Tarım İl Müdürleri, İl Müftüsü, Defterdar, İl Genel Meclisi ve STK'lar tarafından seçilmiş STK temsilcisi ve işadamı, muhtarlar tarafından seçilmiş muhtarlar katılırlar.

Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma vakfına İlçe Kaymakamı Başkanlığında ilçe belediye başkanı, Milli Eğitim, Sağlık, Tarım, Mal Müdürlüğü İlçe müdürleri, ilçe müftüsü, İl Genel Meclisi ve STK'lar tarafından seçilmiş STK temsilcisi ve işadamı, muhtarlar tarafından seçilmiş muhtarlar katılırlar.

5 seneyi aşkındır ilçe kaymakamlık sosyal yardımlaşma vakfı mütevelli heyetinde 3 seneyi aşkındır da valilik sosyal yardımlaşma vakfında seçilmiş STK temsilcisi olarak ilçe ve büyükşehir belediye başkanlarını hiç görmedim. Acaba belediye başkanları bu işleri angarya mı görürler.
2014-02-09 20:56:00
Okunma Sayısı: 21571
Yasal Uyarı: Dünya Times yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.