Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 02 Mart 2021, Salı
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Soma Sabotajmı?

80’li yıllarda Nokta dergisi bir sayısında Zonguldak Maden işçilerinin dramını ve Sendika başkanı Şemsi Denizer in mücadelesini anlatmıştı. Nokta dergisi bir sonraki sayısında ALARKO CEO’su İshak Alaton’un Zonguldak Madenkömürü dahil bu tür maden ocaklarının maliyetinin çok olduğu o yüzden kapatılması gerektiğini söylediği Röportajı yayınlamıştı.

Aynı Nokta dergisi bir sonraki sayısında yılın enlerini seçerken Şemsi Denizer’i Yılın sendikacısı, İshak Alaton’u yılın İş adamı birilerinide yılın Sanatçısı, Sporcusu seçmişti.

Bende yaptığınızda bir tezat var, bir taraf da Maden ocak işçilerinin sendikasını yılın sendikası seçiyorsunuz, diğertaraftan Maden ocaklarının kapatılması gerektiğini iddia eden İshak Alaton’u Yılın iş adamı seçiyorsunuz bu tezat değil mi, bu ülkenin yeraltı zenginliklerinin ortaya çıkmasını istemeyen güçler var demiştim. Bu görüşüm Nokta dergisi okuyucu mektupları köşesinde yayınlanmıştı.

Birkaç gün sonra ALARKO merkezinden arayıp İshak Alaton’un görüşmek istediğini belirtip Alaton’u bağladılar. İshak Alaton Türkiye’de yeraltındaki madenlerin çıkartılmasının çok maliyetli olduğunu belirtip beni İstanbul’a davet edip bu konuyu enine boyuna tartışmak istediği belirtti.

Bende Nokta dergisi yetkililerine yazdığım mektupta bu konuyu dergi sayfalarında tartışmak istediğimi söyledim.O gün bugündür araştırırım,bu ülkenin yeraltı zenginliklerinin ortaya çıkmasını istemeyen başta Yahudiler olmak üzere bir kısım güçlerin olduğunu gördüm.

Bazı bölgelerde petrol çıktığı halde, üstükapanıyor. Bor madeni olmak üzere bir kısım önemli yeraltı zenginliklerimizi kullanamıyoruz.

Allah’ın bize lütf ettiği bu topraklarda yeraltı zenginliklerimiz maalesef tam kullanılamıyor eğer tam kullanmış olsak ne bütçe açığımız kalır, nede kişi başına düşen milli gelirimiz düşük kalır.

Enerji tüketimimizin %60-70 ni yurt dışından ithalediyoruz. TermikSantrallerimiz kömürle çalışıyor ve bu kömürlerde Rusya, Güney Amerika ve Afrika’dan gemilerle geliyor.

Son yıllarda devlet Kömüre teşvik verdi o yüzden başta Konya Karapınar,Eskişehir vs. ciddi kömür rezerveleri çıktı. Kömür rezervimiz 15,2 Milyar tonu aştı.

Başta Soma olmak üzere,Zonguldak,Karabük,Kastamonu,Eskişehir,Konya,Karaman,Elbistan,Tufanbeyli Maden ocaklarında ciddi maden rezervleri var.

Bu gelişmeyi hazmedemeyen güçler her türlü provokeyi,sabotajı yapabilirler.

Ama ne olursa olsun Devlet tedbirini almak zorunda, işletmeci tedbirini almak zorunda Devlette alınan tedbirleri düzenli kontrol etmek zorunda.

Bir AVM de merdivenden düşen çocuktan dolayı AVM yetkilileri tedbir almamış diye Mahkemeye veriliyor. İş yerlerinde olabilecek olaylarda kapılar, tedbirler çalışan ve müşteriler için güvenlimi diyerek kontrol ediliyor.

Evinde çıkan yangında demir korkuluklardan dolayı çocukları kurtarılamayan anne baba ya dava açılıyor.

300 ü aşkın cana mal olan, tedbirsizliğin had safhada olduğu Soma Maden ocağı sahibi ve yetkilileri pişmiş bir görüntüyle hiçbir şey olmamış gibi davranıyorlar. Soru soranlara maden yetkililerinin ve Hükümet yetkililerinin tavrı anlaşılır değil.

Doğal bir afet olan Depremde yaptığı binalar yıkılan, bazı oturanlara mezar olan müteahhitVeli Göçeri unutmuyoruz…

Önce trafo patlaması denilen, hâlen neden olduğu belli olmayan Soma maden ocağı yetkileri ne zaman sorgulanacak, gözaltınaalınacak, tutuklanacak?

Bu maden ocağını yakın zamanda inceleyip, düzgün raporu veren müfettişler ne zaman sorgulanacak?

Yetkililerden istifa eden olacak mı?

Soma da olan menfur olayı provoke edenler olabilir ama bu birilerinin tokat, tekme atmasına kimseye yetki vermez…

1 Mayıs işçi bayramında provoke yapılacağına işçi hakları konuşulsaydı…

Ailelerinin rızkı için yerin yüzlerce altında zor koşullarda çalışırken iş kazasından vefat edip şehit olan Somalı kardeşlerime Allahtan rahmet, yaralılara acil şifalar, ailelerine sabrı cemil niyaz ederim…
2014-05-17 15:46:53
Okunma Sayısı: 22924
Yasal Uyarı: Dünya Times yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.