Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 24 Eylül 2021, Cuma
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Okulların Açılma Heyacanını Yaşama

Uzun bir bitti ve tekrar milyonlarca öğrenci, binlerce öğretmen okul ortamında bir araya gelecekler. Öğretmenler hem maddi gelirini elde etme, hem de mesleğinin gereği öğrencilerini hayata hazırlamaya devam edecekler. Öğrenciler ise; farkında olarak veya olmayarak hem hayata hazırlanma, hem de gireceği sınavlara hazırlanma, hem de bir üst sınıfa geçebilmek için sınıfları dolduracak. Velilerde hem öğrenci, hem de öğretmene yardımcı olarak; okul, öğrenci-öğretmen ve veli üçgenini tamamlayacaklar.

Bir anekdot olarak anlatılan "okullar olmasa bakanlık yapmak ne kadar güzel ve kolay olur” dendiği gibi "ş u idareciler olmasa güzel, zevkli ve verimli öğretmenlik yapılır.” da denilmektedir. Belki hiç bir meslekte yaptığı işi unsurları eğitim-öğretim olduğu kadar tenkit edilmiyordur. Sanki idareci ve öğretmene bu işi zoraki yaptırılıyor veya mecbur edilmiş. Öğrenci olmasa öğretmene ihtiyaç, dolayısıyla idareci ve bakanlığı da ihtiyaç duyulmaz. Onun için kendi isteğimizle girdiğimiz, ‘’peygamber mesleği’’ dediğimiz "öğretmenlik mesleği”ni yapabilmemiz için; öğrenciye okula biz öğretmenlerin ihtiyacı vardır.

Ayrıca mezun olup ta atanamayan, farklı sebeplerden dolayı çok sevdiği öğretmenlik mesleğinden ayrılma durumunda kalan meslektaşlarımızı da düşünerek; okullar açılınca her gün giderek görev yapacağımız bir okulumuz olduğu, görüşebileceğimiz öğretmen arkadaşlarımız ve öğrencilerimiz olduğunu fark etmeli ve şükretmeliyiz.

Öğretmenin asıl mesleği derse girip öğretmenlik yapmaktır. İdarecilik ise bir görevdir. Hangi görevde ve makamda olursak olalım öğretmenlik mesleğinden ve branşımızdan kopmamalıyız.

Öğretmenlik mesleğinin hakkını verebilmek ve başarılı olabilmek için yapılması ve dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

1-Öğrencileri sevmek, değerli görmek, okulda görevini yaparken heyecan ve zevk duymak,
2-Branş ve pedagojik formasyon bakımından yeni çalışmaları takip etmek ve her fırsatta kendini yetiştirmek ve geliştirmek,
3-İyi bir iletişim ve ilişki bilgisine sahip olmak, herkesle ‘’uyumlu ve geçimli’’ olarak çalışma becerisini kazanmak,
4-Branşı ile ilgili yazılı, sesli ve görüntülü dokümanlara sahip olmak ve bunları kullanmak, teknolojiye ‘’bağımlı’’ olmadan, ‘’araç’’ olarak kullanarak etki ve tesirini artırmak.
5-Hem meslek hayatı, hem de özel hayatında planlı ve düzenli olmalı.
6-Öğrenciler arasında ödül ve cezada ayırım yapmamalı ve adil olmalı.
7-Teknolojiyi yerinde ve zamanında kullanmasını bilmeli. İdealist bir öğretmen teknolojiyi hayatı kolaylaştıran araçlar olarak görür ve gösterir.
8-Veli ile işbirliği: Öğrenciyi daha iyi tanıyabilmek ve veliye tanıtabilmek için mutlaka veli öğretmen görüşmesi yapılmalı.
9-İdare ile işbirliği içinde çalışmasını bilmeli. Öğretmen ve idare arasındaki iyi bir işbirliği, veli ve öğrenci nazarında iyi bir takım görüntüsü verir, güveni ve başarıyı arttırır.
10-Diğer öğretmenlerle işbirliği içinde olunmalı. Öğretmenler birbirlerini öğrenci ve veli yanında, olumlu olarak takdir etmeli ve nazara vermeli,
11-Öğretmenin aile hayatı düzenli, huzurlu ve mutlu olmalıdır. Evinde eşi ve çocukları ile geçimi ve huzuru olmayan bir öğretmenin işinde huzurlu başarılı ve verimli olması beklenemez.
12-Öğretmen mutlaka kültür, spor ve sanat alanlarına karşı duyarlı olmalı, ayrıca hobileri ile kendini dinlendirmesini ve rahatlamasını bilmelidir.
13-Branşı ve farklı konularda bolca kitap okumalı, okuduğu kitapları yanında taşımalı ve kitaplardan örnekler vererek öğrencileri meraklandırmalıdır. Okumadığı kitabı da kesinlikle öğrenciye tavsiye etmemeli.

Kıssadan hisse;
Bir gün çok güçlü bir oduncu kereste tüccarından iş istemiş. Ve işe alınmış. İşin hem ödeme hem çalışma koşulları çok iyiymiş. Bu nedenle oduncu elinden geleni yapmaya karar vermiş.

Patronu ona bir balta vermiş ve çalışacağı bölgeyi göstermiş. Oduncu büyük bir gayretle, ilk gün tam 18 ağaç keserek getirmiş.
-Tebrikler, demiş patron. Çalışmana böyle devam et.

Patronun bu söylediklerinden daha motive olan oduncu, ertesi gün çok daha gayretle çalışmış. Ama ancak 15 ağaç kesip getirebilmiş. Bu durumdan biraz mahcup olmuş. Üçüncü gün, bunu telafi edeyim diye gayret etmiş. Ama sadece 10 ağaç kesip getirebilmiş. Her geçen gün kesebildiği ağaç sayısı git gide daha da azalmaya başlamış. Gücümde ve kuvvetimde azalma oluyor, diye düşünmüş oduncu. Ve patronuna giderek özür dilemiş. Çok çalıştığını, fakat kestiği ağaç sayısının giderek azaldığını söylemiş. Bunun nedenini de tam olarak çözemediğini ifade etmiş.
Patronu: En son baltayı ne zaman biledin? diye sormuş.

-Bilemek mi! diye cevap vermiş oduncu. Odun kesmekle o kadar meşgul oldum ki, baltayı bilemek hiç aklıma gelmedi.

HEP AYNI İŞLE MEŞGUL OLMAK... ...VE SADECE ÇOK ÇALIŞMAK, BAŞARI İÇİN YETERLİ DEĞİLDİR.
BAŞARI İÇİN; ARADA BİR DURUP... KENDİNİZİ GELİŞTİRİN... BALTANIZI BİLEYİN.

Hangi meslekte, makamda ve konumda olursak olalım, ister eş, isterse ana baba olalım zaman zaman yaptığımız işlerden başımızı kaldırarak hem kendimizi, hem de etrafımızdakileri fark edebilmek için kişisel gelişim baltamızı bilememiz gerekir. Aksi takdirde çalışmalarımız, gayretlerimiz ve fedakârlıklarımız boşa gider. Uyumsuz, geçimsiz ve kalabalıklar içinde mutsuz ve huzursuz bir hayat süreriz.


2015-09-28 11:42:07
Okunma Sayısı: 29673
Yasal Uyarı: Dünya Times yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.