Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 05 Mart 2021, Cuma
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Çözüm Süreci Yansımaları (2)

Otel lobisinde otururken bir grup peşmerge kıyafetli insan geldi. Kulak misafiri oldum kendi aralarında Kürtçe konuşuyorlardı. Eee bizde de kürtçe olunca hemen yanlarına gidip selam verdim. Erbil’den gelen bir grup tiyatro ve ses sanatçısı. Diyarbakır’da bazı etkinliklere katılmak için gelmişler. Süreci sorunca gözlerinin içi güldü ve Başbakan Erdoğan’a teşekkürlerini ilettiler. Süreç başarılı olursa ki bundan eminler "tarih Erdoğan’ın adını altın harflerle yazacak” diyorlar. Kuzey Irak ya da Bölgesel Yönetim tabirleri onları rahatsız ediyor. "Biz Irak Kürdistan’ın vatandaşlarıyız ve Türkiye’yi çok seviyoruz” Kürdistan bölgesi olarak gördükleri ,Erbil, Dohuk, Süleymaniye’nin son derece güvenli ve huzurlu şehirler olduğunu söyleyip bizleri davet ediyorlar. Tabi aynı şeyi Güney Irak için söyleyemiyorlar, oradaki kargaşanın giderek arttığını, insanların Erbil’e gelebilmek için fırsat kolladıklarını belirtiyorlar.

Bu arada, her PKK saldırısından dolayı Kuzey Irak’ın akıllara gelmesinden üzüntü duyduklarını, kendi yönetimlerinin de defalarca örgütü kınadıklarını söylüyorlar. Sokaklarda PKK’lı göremezsiniz ama maalesef Türkiye’de Kuzey Irak’ın tamamen örgütün elinde olduğu, her saldırıdan sonra Kuzey Irak’ı yerle bir edelim nidaları atıldığı bunun da kendilerini son derece üzdüğünü söylüyorlar. Mesud Barzani’nin , PKK’ya her zaman "silahları bırakın, diyalogla bu sorunu” çözün çağrısı yaptığını, Türkiye’den bazı kişilerin peşmergelerin örgüte karşı savaşmasını istediklerini, Barzani’nin ise "Kürt gençlerin ancak bağımsızlıkları için savaşmalarını isterim, başka türlü gençlerin kanının akmasını istemiyorum” açıklamasını kendilerinin de bu görüşü desteklediklerini belirttiler. Bu coğrafyanın yıldızının giderek parladığını, çok yakın zamanda bölge halkını refah seviyesinin çok daha üst düzeye çıkacağını gururla söylüyorlar.

Molla Mustafa Barzani’yi çok seviyorlar. Bölgenin hemen her yerinde Mustafa Barzani, Mesud Barzani, Celal Talabani ve Neçirvan Barzani’nin fotoğraflarına rastlayabilirsiniz. Süleymaniye’de ağırlık daha çok Celal Talabani üzerine. Şimdilerde ise Neçirvan Barzani’nin özellikle gençler üzerinde büyük etkisi var. O’nu idol olarak görüyorlar. Çoğu insan, Neçirvan Barzani’yi Mesud Barzani’nin oğlu olarak bilir ama aslında yeğenidir. Türkiye ile olan ilişkilerini sıcak tutmaya özen gösteriyor Neçirvan Barzani...

Görüştüğüm insanlardan biri ilginç bişey söylüyor, "Süleymaniye, Erbil, Dohuk, ilerleyen yıllarda Türkiye’ye bağlanırsa hiç şaşırmam!” Aslında, bölgede bu görüşü dillendiren başka insanlara da rastladım. Hayırlısı diyelim ...

Diyarbakır sokaklarında gezmeye devam ediyorum …

Beni ziyadesiyle üzen şeylerle de karşılaştım. Arka mahallelerde gezerken daha gencecik yaşlarında uyuşturucu müptelası olmuş insanları gördüm. Hemen hemen her köşe başında var. Önce temkinli yaklaşıyorlar, sonra yanınıza kadar sokulup "abi bişey lazım mı” diyerek uyuşturucu madde satmaya çalışıyorlar. Birçok aile bu sıkıntıyı yaşıyor. En son taksisine bindiğim genç bir arkadaş "abi, bizim evde de var maalesef. Büyüğüm içip içip krize giriyor, anneme, bana , kardeşlerime saldırıyor. Kaç defa annemin boğazına bıçak dayayıp uyuşturucu parası istedi. Şimdi Van’da cezaevinde. O olduğu zaman ne huzurumuz var ne rahatımız. Evde çalışan bir tek benim, bir de annemim küçük bir maaşı var. 6 kardeşiz.. Annem "İnşAllah, otuz yıl verirler de bir daha çıkmaz cezaevinden” diye beddua ediyor. Takside günde 25 liraya çalışıyorum. Kaç defa Belediye’ye gittim iş vermediler Halimiz, ahvalimiz budur ağabeyim.” Her şeye rağmen umutlular, "çözüm süreci başarıya ulaşacak ve artık zengin insanlar buraya yatırım yapacak, bizler de bu sefaletten kurtulacağız İnşAllah abi” İnşAllah Murat’ım İnşAllah bizim de tek temennimiz bu…

Diyarbakır’dan sonra iki günlüğüne Antalya’ya geçtim. Bir araya geldiğim tüm insanlara çözüm sürecini sordum. En ilginç cevabı bir otel personeli verdi "Valla abi inan ki hiç takip edip, ilgilenmiyorum, barışıyorlar mı, savaşıyorlar mı …” "bana dokunmayan yılan bin yaşasın” felsefesinde … Yemek yerken bir başka arkadaşa daha sordum, onun cevabı da "çözüm süreci mi..? o ne abi..?” bir başkası konuya direkt "biz bu vatanı bölünmesine asla izin vermeyiz” işin özünü soruyorum ama maalesef kulaktan dolma klişe birkaç yanlış bilgi… Bazı iş adamları, denizcilik işi ile uğraşan şirket yetkililerine de bu konuyu açtım. Onlar da "özerklik, bölünme” gibi kırmızı çizgileri olduğunu onun dışında süreci desteklediklerini söylediler.

Yedi bölge seksenbir vilayet, 780bin kilometrakare içinde yaşayan ülkem insanı artık ocaklara ateş düşmesini istemiyor. Yeter, bu kan ,gözyaşı dinsin!

Terörle mücadeleye harcadığımız, enerjimizi, gücümüzü, hep birlikte şu güzelim ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için harcamamız lazım! Yüzmilyarlarca dolar bu uğurda heba oldu gitti. Artık uyanma vaktidir, bizi biz eden değerleri, bin yıllık kardeşliğimizi yeniden gözden geçirme vaktidir. Unutmayalım ki birliğimize nifak tohumu ekmek isteyen unsurlar hiçbir zaman vazgeçmeyecekler ama biz sağlam durdukça o kirli oyunları kendi ayaklarına dolanacaktır!

 

ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN


2013-05-13 01:31:38
Okunma Sayısı: 28399
Yasal Uyarı: Dünya Times yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.