Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 25 Ekim 2021, Pazartesi
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Çoğulculuk mu marjinalleşme mi?

Sosyalist ideolojinin, Gezi ve ODTÜ ‘de öne çıkan marjinal sol grupları bünyesine katan Halkların Demokratik Partisi (HDP) kongresi , BDP’den istifa eden Sabahat Tuncel, Sırrı Süreyya Önder, Ertuğrul Kürkçü ve Levent Tüzel’in de katılımıyla geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşti.
Kongrenin en dikkat çekici ismi şüphesiz, 28 Şubat zulmünü kızları ve oğluyla en fazla çeken ,bu uğurda cezaevinde yatan (Başörtüsüne Özgürlük Eylemleri/Malatya) Hüda Kaya idi.

Her görüşe eşit mesafede diye yola çıkılan lakin selamlama konuşmaları, gelen mesajlar, atılan sloganlar marjinal Türk Solu’yla sınırlandırılmış bir parti izlenimi vermekten öteye geçmedi. İslam’ın temel nitelikleriyle barışık olmayan marjinal solla sınırlı kalmış bir oluşumun ,etkin ve belirleyici kimliği "İslam” olan Kürtler tarafından karşılık bulamayacağı aşikar.

Hüda Kaya’da ANF’ye verdiği röportajda bu durumu şu sözlerle belirtti. "Konuşmalarda referansı İslam olan bir temsiliyetin, bir rengin eksikliğini çok hissettim. Selamlamada olsun, konuşmalarda olsun herkes kendi renkleriyle hitap ederken keşke bir de İslami kesimler veya başörtülü kadınlar da selamlanabilseydi. "

Bu yeni oluşumun mimarı Abdullah Öcalan’ın HDP kongresi ile ilgili "40 yıldır kavgasını yürüttüğüm Mahir Çayan'ın mirasını HDP'ye emanet ediyorum” mesajına, Altan Tan Şirin Payzın’ın "360 Derece” programında "68'lerde kalan bir sol söylemle bugünkü dünyayı doğru okuyamazsınız.” sözüyle üstü kapalı olarak bir eleştiri getirdi. Öcalan’ın Gerçek Müslümanların, demokrat düşünen Müslümanların katkısını alabilecek bir yol açılması arzusuyla gerçeklemesini istediği İslam Kongresi çağrısı, özünün DTK tarafından engellendiğini savunan Altan Tan ; "Onların kafasında şu var: Türkiye Cumhuriyeti nasıl Diyanet İşleri'ni kontrol ediyorsa biz de kendimize göre bir İslamcılık ortaya koyalım, kontrol edebileceğimiz Müslümanlarla, İslamcılarla ittifaka girelim ve mümkünse bunları da bir süre sonra PKK'lileştirelim. Bu yanlış bir proje. Herkesin PKK'li olmasına gerek yok; adam İslamcı olur, demokrat olur, senden farklı düşünür ama Kürtlerin hak ve hukuk mücadelesine destek verir; Kürt olarak da verir, Türk olarak da verir.” sözleriyle isim vermeden Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’u eleştirdi. Ayrıca, yapılacak bir kongrede Gülen Hareketi, Hüda-Par, Zehra Grubu, Med Zehra, Özgür-Der de dahil herkesin olması gerektiğini aksi takdirde iştirak etmeyeceğini söyledi, BDP vekili Tan.

Marksit Leninist bir örgüt olan PKK’nın uzantısı BDP’den sonra her kesimi bünyesinde barındırarak bir kitle partisi olma hedefi yolunda kurulan HDP’nin de BDP çizgisinden çok da farklı olmayacağının işaretleri ilk kongresinde belli oldu. Sadece Hüda Kaya’nın varlığıyla, HDP’nin İslami kesimi kucakladığı tezine varamayız. Kongrenin üzerinden daha sayılı saatler geçmeden, başörtülü vekil konusunda Levent Tüzel’in "AKP li kadın vekillerin başörtüsü hamlesi kadın özgürlüğü adına değil AKP nin inanç istismarının ürünü olduğu için karşı çıkılmalıdır. " sözleri çok büyük tepki görünce "Milletvekilleri kılık kıyafet sınırlamasına tabi tutulmadan çalışmalara katılmalıdır" diyerek geri adım attı.

"Oligarşik Cumhuriyet Gerçeği” adlı kitabında "Kürtler, Kürtlüğü terk ettiği oranda İslamlaştılar” " İslam dini ve milliyetçilik, Araplar, Farslar, ve Türkleri, milliyet ve ulus olarak güçlendirip devletleştirirken, Kürtlerin asimilasyonunda ve ezilmelerinde temel rol oynamıştır” görüşlerini paylaşan Öcalan’ın HDP oluşumu ve İslam Kongresi çağrısı hamleleri nasıl yankı bulacak, hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

2013-10-30 18:13:39
Okunma Sayısı: 39332
Yasal Uyarı: Dünya Times yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.