Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 03 Mart 2021, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Borçlunun adresinin bulunmaması


Gündelik hayatta her yaştan birey tarafından gerçekleştirilen alım-satım işlemleri neticesinde borçlanmalar ortaya çıkmaktadır. Bu işlemler neticesinde ortaya çıkan borcun ödenmemesi halinde hukuken, söz konusu borcun niteliğine göre başlatılacak bir icra takibi ile tahsilat mümkündür. Ancak yapılacak tahsilatlarda, borca ilişkin bilgilerin yanı sıra borçlunun kişisel bilgileri de önem taşımaktadır. Nitekim başlatılacak icra takibinde tebligatların gönderilmesi veya mahallinde haciz işlemi gerçekleştirilebilmesi için borçlunun adresi gerekmektedir. Ancak bazen borçlandırıcı işlem kurulurken bu husus göz ardı edilmekte, taraflar arasında gerçeğe aykırı bilgi geçişi sağlanmakta ya da taraflar belli yükümlülüklerden kaçmak için ortadan kaybolarak ulaşılmaz hale gelmektedir. Bu gibi durumlarda;

 

1)Öncelikle borçlunun T.C. Kimlik numarası vasıtası ile Adres Kayıt Sistemi (MERNİS) üzerinde kayıtlı olan adresi tespit edilebilmektedir. Ancak bazı borçluların MERNİS adresi bulunmamaktadır. Bu durumda Nüfus Kaydı üzerinden eşi ve evli olmayan çocukları gibi aynı konutta yaşayan yakınları tespit edilerek, bu kişilerin MERNİS adreslerinin sorgulanması sonucu borçluya ulaşılması kuvvetle muhtemeldir.

 

2)Adliyelerde bulunan ön bürolarda, kişi hakkında açılmış dava veya başlatılmış icra takipleri sorgulandığında; şayet taraf olduğu bir dosya tespit edilirse, o dosyadan kendisine tebligatların gerçekleştirildiği adres bilgisi temin edilebilmektedir.

 

3)İllerin ticaret odalarına ilişkin resmi internet sitelerinde genellikle isim sorgulama imkanı bulunmaktadır. Örneğin İstanbul Ticaret Odası’nın resmi internet sitesinde bulunan Bilgi Bankası sayesinde isim-soyadı ya da T.C. Kimlik Numarası bilgileri ile kişinin hissesinin bulunduğu ya da yetkilisi bulunduğu şirketler sorgulanabilmektedir. Buradan tespit edilecek şirket isminin, Ticaret Sicili Gazetesi’nin sayfa görüntülerinde sorgulanması sonucunda ikametgah adresi ve/veya şirket adresinin bulunması mümkündür. Ancak aramanın sadece isim soyadı üzerinden yürütülmesi halinde isim benzerliğinin yol açacağı hatalardan kaçınmak için, T.C. Kimlik Numarası üzerinden doğrulama yaparak emin olmanızı tavsiye ederim.

 

4)Borçlunun T.C. Kimlik Numarası veya varsa telefon numarası ile; İcra Takibinin yürütüldüğü İcra Müdürlüğü tarafından Telekomünikasyon Şirketlerine gönderilecek müzekkereler yoluyla borçlunun üzerine kayıtlı bir hat bulunup bulunmadığı, bulunuyor ise fatura adresi veya belirtilecek telefon numarasının kimin üzerine kayıtlı olduğu ve fatura adresi gibi kişisel bilgilerin talep edilmesi mümkündür. Ancak telekomünikasyon şirketleri, bilgilerin gizliliği dolayısıyla şahsi olarak talep etmeniz durumunda bu bilgileri sizinle paylaşmayacaktır.

 

5)Sosyal medya da bu bilgilere ulaşma noktasında kullanılacak önemli kaynaklardan biridir. Zira günümüzde sosyal medya hesabı bulunmayan kişi sayısı yok denecek kadar azdır. (İtiraf etmek gerekirse bugüne kadar birçok borçlunun adresini ya da telefon numarasını sosyal medya hesaplarındaki paylaşımları sayesinde buldum.)

 

Bu yolların izlenmesi ile borçlunun adresi ve dolayısıyla kendisine ulaşmak mümkün olacaktır. Ancak sürecin uzamaması adına, borç ilişkisi kurulması aşamasında isim soyadı ile birlikte, T.C. Kimlik Numarası, adres, telefon numarası gibi temel bilgilerin alınması makbul olacaktır. Umarım yardımcı olmuşumdur. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

2017-03-08 17:02:11
Okunma Sayısı: 134801
Yasal Uyarı: Dünya Times yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.