Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 02 Mart 2021, Salı
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Başbakan'ın Amerika ziyaretinin arka planı

Hükümetin iç politikasında olduğu gibi dış politikasında da hep gelecek seçimlere yatırım yapılıyor. Sayın Başbakan’ın Amerika ziyareti münasebetiyle sıcağı sıcağına yine dış politikayla ilgili gelişmeleri bir kez daha masaya yatırmak icap etmektedir.

Söz konusu geziyi iki yönüyle ela almak gerekir. Birincisi görünen, yani göstermelik boyut ki onu ekranlardan izliyoruz. Tamamen Türkiye halkına yönelik, yani önümüzdeki seçimler hedef alınmış. Yani tabiri caizse halkın Sayın Başbakanı alkışlayacağı cinsten.

Burada gerek Obama ve gerekse bizim başbakan rollerini gayet iyi oynuyorlar. Milletimiz de zaten işin bu boyutuyla ilgileniyor.

Öte yandan ekranlara yansımayan işin diğer boyutu daha var ki işte asıl önemli olan o. Çünkü bundan sonraki gelişmeler tamamen o boyutla alakalı. Peki, ekranlara yansımayan bu görüşmelerin içeriği neler olabilir?

Önümüzdeki süreç, işin aslını gün yüzüne serecek zaten. Halk o zaman bir şeyler anlayacak. Anlayacak ama asla şu anki görüşmelerle ilişkilendirmeyecek. Bu güne kadar da hep böyle oldu.

Tabii medyanın da yansıttığı gibi görüşmenin ana gündemi Suriye. Yapılan açıklama ise Suriye ve halkı özelinde bütün Ortadoğu için hayırlı kararlar alınmış ve gerekli adımlar atılacaktır manası taşıyor…

Geriye dönüp bakarsak Sayın Başbakan Amerika’ya daha evvel on üç kez gitti. Acaba o geziler neticesinde Ortadoğu’daki Amerika hegemonyası son mu buldu? Bölgede yaşanan insanlık ayıbı son mu buldu? Hayır, ne yazık ki her geçen gün kan gövdeyi biraz daha fazla götürüyor.

Plan Büyük Ortadoğu Projesi dâhilinde yürüyor. Sayın Başbakan da zaten projenin eş başkanı. Yani bu yaşananların birinci dereceden yürütücüsü.

Şimdi Suriye’de İktidar yanlısı ve bir de muhalif gurup var. Muhalifler, Türkiye ve Amerika tarafından destekleniyor, Hükümet ise Rusya tarafından. Hâlbuki ki Amerika da Rusya da Büyük Ortadoğu Projesi’nin sahibi olan G-8’lerin üyesi

Yani işin özeti şu: BOP, Büyük İsrail’in kurulmasını hedef alan bir proje. Ancak şimdilik yıpratma ve soykırım uygulanıyor. Amerika ve Rusya adeta aralarında atari oynuyorlar. Bu arada da silah satıp zengin oluyorlar. Bunu bölge ülkeleri de biliyor, Türk Hükümeti de. Zaten Sayın Başbakan biraz önce de ifade ettik, eş başkan. İşte bunu bilmeyen birileri var ki o da Ortadoğu halkı.

Şu an Suriye’yle sınırımızda bir takım problemler yaşıyoruz. Amerika’nın hedefi kardeş Suriye halkıyla bizi birbirimize kırdırmak. Allah korusun iş oraya doğru gidiyor.

Şimdi şu tespiti iyice netleştirmek lazım. Bundan birkaç sene evvel Suriye ile aramızda mayınlı arazi vardı. Batı’nın kışkırtması ve bir de PKK illeti yüzünden iki kanlı ülkeydik. Mayınlardan dolayı da aramızda adeta soğuk savaş vardı. Fakat evvelki sene birileri bize kardeş ülkeler olduğumuzu hatırlattı. Bu anlamsız mayınların da ne oluyor dercesine hepsini temizledik. Sonra sıfır sorunlu komşu olduk.

Bu gelişmelerin BOP sürecinde gerçekleştiğini de unutmamak lazım. Meğer birilerinin asıl amacı, Türkiye ve Suriye’yi birbiriyle çarpıştırmakmış. Bütün planlar bunun üzerine kuruluyor.  Amerika ise şimdilik buna sıcak bakmıyor. Türkiye’yi savaşa sokmak onlar için daha bir gerekli. Çünkü her şeye rağmen Türkiye halkını Büyük İsrail’in kurulması önünde engel olarak görüyor.

Bütün bunlar, bir kez daha Amerika’nın genelde Müslümanların ve özelde de Türkiye halkının kuyusunu kazdığı aşikârdır. Aslında bunu Türk hükümeti de ve birçok AKP seçmeni de gayet iyi biliyor. Gel gelelim bunlar Sayın Başbakan’ın takîyye yaptıklarını zannediyorlar. Ama on yıldır da bu takiyyeden bir sonuç çıkmadı, çıkmayacak da. Beyhude beklemenin anlamı yok. Hem öyle olsa dahi Amerika bunu yer mi sanıyorlar.

Kim ne derse desin Ortadoğu’da BOP planlandığı şekilde yürüyor ve Bizim Sayın Başbakan da bu ne menem projenin eş başkanı. Gerisi teferruat…

2013-05-24 14:02:42
Okunma Sayısı: 30570
Yasal Uyarı: Dünya Times yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.