Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 25 Ekim 2021, Pazartesi
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Algı Operasyonları

Eski MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun’un emekli olmasına yakın yeni müsteşarın Demirel’e yakın Arman Suar olması yönünde kulisler yapılıyordu. Ak Parti’ye yakın bazı çevrelerse o dönem, Irak Özel Temsilcisi olan Büyükelçi Osman Korutürk’ün ya da Dışişleri'nde Güvenlik Dairesi Genel Müdürü Büyükelçi Hayati Güven’in yeni Müsteşar olacağı yönünde tahminler yapıyordu. Tüm tahminlerin aksine, Diyarbakır doğumlu, Müsteşar Operasyon Yardımcısı görevinde bulunan Emre Taner 15.06.2005’te MİT Müsteşarı oldu. Türkiye’nin artık savunma pozisyonuyla yetinemeyeceğini ilkesiyle adımlar atan Taner bunun yanında "Kadınlar duygularını daha kolay belli ediyor” görüşüyle kuruma daha çok erkek istihbaratçı aldı. Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi kapsamında 2009 yılı sonbaharında başlatılan "Herkes için daha fazla özgürlük”sloganlı "Demokratik Açılım”sürecinde etkin görev aldı Emre Taner. 25 Mayıs 2010 tarihine kadar görev süresi 4 kez uzatıldı. Bu süreçte Emniyet İstihbarat’tan Ramazan Akyürek’in yeni MİT Müsteşarı olması yönünde yapılan kulislere rağmen Hakan Fidan MİT’in yeni patronu oldu.

Hakan Fidan koltuğa oturmasıyla Çözüm Süreci hız kazanmaya başladı. İmralı’da görüşmeler sıklaştı. Süreç tamamen MİT’in kontrolünde ilerlemeye devam devam etti. Koordinatör Bakan ise Beşir Atalay oldu. Bunun dışında hiçbir iç ve dış unsurun sürece müdahale etmesine müsaade edilmedi. Tabi karşılığında da Türk İstihbarat Teşkilatı ve Ak Parti İktidarı’na yönelik algı operasyonları artmaya başladı.

·Oslo görüşmelerinin sızması

·Uludere olayı

·7 Şubat Girişimi

·Gaziantep-Reyhanlı saldırıları

·Paris’te suikaste uğrayan 3 PKK’lı kadın

·Hakan Fidan/MİT aleyhinde Ulusal/Uluslararası basında çıkan makaleler

·Yardım Tırlarının durdurulması

·Öcalan’ın sorgu görüntülerinin yayınlanması

Genel Kurmay Elektronik Sistemleri yani GES Komutanlığı’nın 01 Ocak 2012 itibariyle MİT’e devredilerek Elektronik ve Teknik İstihbarat (ETİ) birimi bünyesinde faaliyetlerine devam etmesi özellikle ABD/İsrail ‘in pek hoşuna gitmedi. Pentagon da durumdan hoşnut değildi. Bünyesindeki Generaller fırsat buldukça rahatsızlıklarını dile getiriyorlardı. Zira GES’in ülke genelinde 13 üssü var. CIA/ MOSSAD gerek Türkiye gerekse bölge ülkeleri hakkında gerekli istihbaratı rahatlıkla alabiliyorlardı. NSA Dış İlişkiler Direktörü GRANTHAM, TLO( Teknik İrtibat Ofisi) Başkanı DOUGHTY’nin GES Komutanlığı ziyaretlerini (denetleme) aklınıza getirseniz ne demek istediğim daha net anlaşılacaktır. CIA, Mossad ve MI6’nın Irak, Afganistan, Pakistan, Türkmenistan ve Azerbaycan ‘da gizli üsler kurduğu artık neredeyse bilinen bir gerçek. Bölgede kurulan bu istihbarat ağına, bağımsızlaşan bir Türk İstihbaratı dolayısıyla Ak Parti İktidarı büyük engel olarak görüldüğü içindir ki bu algı operasyonları gittikçe çeşitlenecek ve şiddetlenecektir. Öcalan’ın avukatı İrfan Dündar’ın ”Örgütün yönlendirilmesinde Öcalan'a yol gösterdi” dediği Perinçek’in İşçi Partisi’nin Öcalan’ın 99’daki sorgu görüntülerini servis etmesi de bu girişimlerden sadece bir tanesi. Asıl amaç ise şüphesiz ki Çözüm Süreci! Zaten, İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey’in "Evet çözüm sürecini hedefliyoruz . Evet açılımı sabote ediyoruz.” sözleri de bunu doğruluyor.

Tüm bu girişimlerin, kalkışmaların ana odağı Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun sarfettiği şu sözlerde gizli: "Türkiye toprakları başka ülkelerin rahatlıkla operasyon yapabildiği bir ülke değildir. Bu bağımsızlığın bir gereğidir''

ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN…

2014-02-11 11:58:44
Okunma Sayısı: 34611
Yasal Uyarı: Dünya Times yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.