Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 05 Mart 2021, Cuma
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Savunma Sanayisi Güçlenen Türkiye'de Şüpheli Ölümler

Bazen sıradan gibi gözüken olayların iç yüzü aslında göründüğü olmayabilir. Son 6-7 yıl içinde Türkiye’de yaşanan ve hafızalarda soru işareti bırakan ölümlerden bazılarını yeniden hatırlatma gereğini duydum.

2004 yılında TÜBİTAK'a ait bir minibüs Çanakkale–Gelibolu yolunda saman yüklü bir traktöre çarpmış kazada Kara Kuvvetlerinden. Yüzbaşı Yücel Kenter, Elektrik Elektronik Mühendisi Ercan Kuruoğlu ve bir personel hayatını kaybemişti. Ercan Kuruoğlu, 2003 yılında Süleymaniye’deki çuval baskınında Türk çadırında el konulan 'kripto çözücü' bir aletin mucidiydi.

07 Ağustos 2006'da Aselsan'da görevli Makina Mühendisi Hüseyin Başbilen Pursaklar'da aracının içinde bileği ve boğazı kesilmiş şeklinde bulundu. Başbilen’in milli tank projesinde görev aldığı, öldüğü gün bu konuda sunum yapacağı, ayrıca F-16 savaş uçaklarının sinyal kırıcı sisteminde de çalıştığı söyleniyordu.

16 Ocak 2007'de Elektrik Mühendisi Halim Ünsem Ünal, Eymür Gölü kıyısında başından vurulmuş halde bulundu. (Halim Ünsem Ünal sadece altı(6) ay Aselsan’da görev yapıp; 31 Aralık 2000 tarihinde istifa etti.) 24 Ocak 2007’de Elektrik Mühendisi Evrim Yançeken Ankara Batıkent'te oturduğu binanın 6. katından düştü. İki ismin de Şifre çözme konusunda çalışmaları olduğu söylenmekteydi.

Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nden mezun olan, Burhaneddin Volkan Aselsan'da iki yıl Komuta Kontrol ve Haberleşme Yazılım Mühendisliği'nin Uçak Komuta Kontrol Merkezi bölümünde çalıştı.Askerliğini yaptığı Bando Okullar Komutanlığı'nda 7 Ekim 2007'de nöbetçi subay odasında Vzör marka silahla intihar etti.Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Aselsan mühendisi Burhaneddin Volkan'ın ölümünde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hizmet kusuru olduğuna ve ayrıca aileye maddi ve manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

30 Kasım 2007'de ''Türk Hızlandırıcı Merkezi Teknik Tasarımı Ve Test Laboratuvarları'' projesinde görevli Boğaziçi Üniversitesinden Prof. Dr. Engin Arık, Araştırma Görevlisi Özgen Berkol Doğan, Yüksek Lisans Öğrencisi Engin Abat ile Doğuş Üniversitesinden Prof. Dr. Şenel Fatma Boydağ, Doç. Dr. İskender Hikmet ve Araştırma Görevlisi Mustafa Fidan’ın da içinde bulunduğu Atlas Jet uçağı Isparta’da düştü. Kazada 57 vatandaşımız hayatını kaybetti. Kazada hayatını kaybeden Prof Engin Arık, aynı zamanda İsviçre'nin Cenevre kenti yakınlarında kurulu nükleer araştırma merkezi European Organization for Nuclear Research(CERN)'deki ''Atlas Projesi''nde çalışıyordu.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Elektrik ve Elektronik bölümünü birincilikle bitiren Zafer Oluk, 7 yıl ASELSAN'da Leopar tanklarının yazılımını yapan ekipte görev aldı. 2007 yılında İstanbul'daki Hadımköy 1'nci Zırhı Tugay Komutanlığı'nda başladığı askerlik görevinde , trafo merkezleri, ana dağıtım panoları ve jeneratörlerin periyodik bakım sorumlusu yapıldı. 08 Mayıs 2008 tarihinde bir arızayı gidermek üzere bir astsubay ile gittiği Sancaktepe Kışlası'da çıktığı trafonun tepesinde elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti. AYİM 2. Daire Başkanlığı bilirkişi raporunu dikkate alarak oybirliği ile hizmet kusuru olduğunu kararlaştırdı ve aileye tazminat ödenmesine hükmetti..

"Takip ediliyorum” endişesiyle eşi ile çocuklarını Kahramanmaraş’a gönderen Akyurt Aselsan tesislerinde görevli olan Hakan Öksüz 25 Ocak 2013 tarihinde Ankara’da Eskişehir yolunda geçirmiş olduğu trafik kazasında hayatını kaybetti. Yaklaşık 15 yıldır Aselsan’da görev yapan Öksüz ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunuydu. Daha önce de Keçiören’de bir market çıkışı kaçırılıp, darp edildikten sonra boğazı kesilerek köprü altına atılması, kazanın olduğu gün işyerinde imza atıp akabinde hemen çıkması soru işaretlerini arttırıyor.

Atom ve Molekül Fiziği Ana Bilim Dalı Başkanlığı yapmış Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap18 Mart 2010 tarihinde kendini asarak intihar etti.

26 Ocak 2013 tarihinde yine Atom ve Molekül Fiziği Ana Bilim Başkanlığı yapmış Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökhan Budak bileklerini keserek intihar etti.

Yaşanan bu elim hadiseler gerçekten sıradan bir asayiş olayı mı yoksa işin iç yüzü çok daha başka mı?Dikkatle yeniden soruşturulması elzem üzücü hadiseler…

ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN


2013-02-06 14:04:41
Okunma Sayısı: 23207
Yasal Uyarı: Dünya Times yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.