Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 05 Mart 2021, Cuma
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Konumuz İran

2002 Yılında Ariel Şaron tarafından Mossad Başkanlığı’na(Ramsad) getirilen Meir Dağan, İran’a askeri müdahaleye karşıydı.Bu düşüncesiyle, ilerleyen yıllarda, Binyamin Netanyahu & Ehud Barak ikilisiyle ters düşüyordu. Bu ikili İran’a kesinlikle müdahale edilmesi taraftarıydı ve AİPAC aracılığıyla bu konuda Amerikan Hükümeti’ne sürekli baskı yapıyorlardı. Ramsad, Meir Dağan’ın bu konudaki planı çok daha değişik ve sinsiceydi. Planını 5 başlık altında topluyordu.

1-) Birleşmiş Milletler tarafından uygulanacak diplomatik baskı ve müeyyideler

2-)Yayılmanın önlenmesi yani bomba üretiminde ihtiyaç duyulan malzemelerin ithalinin engellenmesi

3-)Ekonomik Savaş kapsamında dünya bankalarının İran'la ticaret yapmalarının önlenmesi

4-)Öğrencilerin huzursuzluk çıkartmaları için teşvik edilmesi ve bunun yanında nüfusun %50'sini oluşturan Kürtler, Azeriler, Beluşiler, Araplar ve Türkmenler’inkışkırtılarak ülkeyi rejim değişikliğine sürüklenmesi.

5-) İran Nükleer projesine karşı gizli önlemler alınması ve kayıt dışı özel operasyonların yapılması

Son yıllarda artan, İranlı Bilim adamlarına yönelik saldırıları ve Nükleer tesislerde yaşanan patlamaları göz önüne alırsak , Meir Dağan’ın 5. maddede dile getirdiği kayıt dışı özel operasyonların uygulamada olduğunu anlayabiliriz.

2007 yılının Ocak ayında , 2006 İran Bilim ve Teknoloji ödülü sahibi Dr Ardaşır Hüseyinpur zehirlenerek hayatını kaybetti. İran resmi olarak bu zehirlenmenin sıradan bir zehirlenme olduğunu söylese de İran İstihbaratı bu olayın arkasında İsrail olduğunu düşünüyordu. Stratfor analistleri Dr Hüseyinpur’un Mossad tarafından radyoaktif zehirlenmeyle öldürüldüğünü iddia etti. Aynı iddia London Sunday Times’da da yerini aldı.

12 Ocak 2010 günü saat sabah 07:50 suları. Yer Kuzey Tahran Gheytariha Mahalesi Shariati Sokağı. Prof Mesud Ali Muhammedi evinden Şherif Teknoloji Üniversitesi’deki laboratuarı’na gitmek için aracının kapısını açtığı anda araç büyük bir gürültüyle infilak etti. Bomba, aracın yanına park edilmiş bir motosiklete yerleştirilmiş ve uzaktan kumanda ile patlatılmıştı. Saldırıda hayatını kaybeden 50 yaşındaki Prof Muhammedi Kuantum Fiziği dalında uzman bir isimdi ve ayrıca İran’ın nükleer çalışmalarında danışmanlık yaptığı söyleniyordu.

29 Kasım 2010 günü saat sabah 07:45 suları. İran nükleer çalışmalarının lideri olarak bilinen Dr Mecit Şehriyari her zaman yaptığı gibi evinden ayrıldı. Aracı ile yol alırken arkadan yaklaşan bir motosikletli, aracın arka camına vantuzla manyetik bir cihaz yerleştirdi ve kısa süre sonra büyük bir gürültüyle araç havaya uçtu. 45 yaşındaki bilim adamı Şehriyari korkunç bir şekilde hayatını kaybetti.

Yine aynı gün aynı saatlerde bu kez yer Güney Tahran Atashi sokağı. Nükleer Bilimci Dr.Feridun Abbasi Davani eşi ile birlikte aracı ile hareket halindeyken, yine başka bir motosikletli arkadan yaklaşarak, aynı şekilde aracın arka camına manyetik bir cihaz yerleştiriyor ve bir dakika sonra araç infilak ediyor. Dr Abbasi ve eşi patlamadan yaralı olarak kurtuluyor. İyileştikten sonra Ahmedinejad tarafından Cumhurbaşkanı yardımcılığı ve aynı zamanda Atom Enerjisi Başkanlığı’na getiriliyor Dr Feridun Abbasi Davani

23 Temmuz 2011 günü saat 16:30 suları. Yer Güney Tahran Beni Haşim sokağı. Fizik Profesörü ve İran’ın Nükleer çalışmalarında görevli olduğu söylenen 35 yaşındaki Darius Rızai Necad eşiyle birlikte anaokulunda çocuklarını almak için beklerken yaklaşan saldırganlar Rızai’ye 5 el ateş ederek öldürdüler. Saldırıda Rızai’in eşi de yaralandı.

(Yukarıda saydığım saldırılar Ramsad (Mossad Başkanı) Meir Dağan döneminde gerçekleştiği iddiaları kuvvetle muhtemel. Prof Rızai’nin öldürülmesinin ise yeni Ramsad, Tamir Pardo’nun göreve geldikten sonra gerçekleştirdiği ilk ciddi operasyon olduğu söyleniyor)

11 Ocak 2012 sabah saat 07:50 suları. Yer Allame Tebati Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi yakınlarındaki Ketabi Meydanı. Nükleer Fizikçi Mustafa Ahmedi Roşan, evinden Tahran’daki laboratuarına giderken arkadan aracına yaklaşan motosikletli tarafından yine aynı yöntemlerle aracın arka camına vantuzla yerleştirilen manyetik bir bombanın patlamasıyla, hayatını kaybetti. İran bu saldırıdan da İsrail’i sorumlu tuttu.

Bu yılın Ağustos Ayında İran seçimleri var. Görev süresi dolacak olan Mahmud Ahmedinejad ile dini lider Hamaney’e yakın olan Meclis Başkanı Ali Laricani arasında soğuk rüzgarlar esiyor. Ahmedinejad’a yakın, eski Tahran Savcısı Said Mortazavi’nin tutuklanması , Ali Laricani’nin Meclis’de Ahmedinejad’a söz vermemesi "Artık daha fazla konuşma hakkınız yok. Güle güle. Siz İslami Cumhuriyetin ilkelerini yerine getirmediniz. Lütfen burayı terk edin” sözleri ilerleyen günlerde suların daha da ısınacağının göstergesi.

İran içindeki bu hareketlenme Suriye meselesini de hiç şüphesiz etkileyecektir.

ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN

2013-02-07 12:30:28
Okunma Sayısı: 23606
Yasal Uyarı: Dünya Times yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.