Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 26 Kasım 2020, Perşembe
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Kara kıta Afrika ve Türkiye

Hükümetin 2006 yılında "Afrika’ya açılım” olarak şaşaalı bir biçimde kamuoyuna açıkladığı, "kara kıta politikasından” son zamanlarda herhangi bir ses çıkmıyor. O günden buyana, Kuzey Afrika devletleri için bunu söyleyemeyiz belki ama Afrika’nın sadece kıyılarını dolaşan ve iç kısımlarını ihmal eden bir Türkiye sahnede görmekteyiz.

Ortada sadece sivil kuruluşlar vasıtasıyla tanıdığımız, yardıma muhtaç bir Afrika var.

Oysa Çin ve İsrail, Afrika kıtasında mekik dokuyor. Herkes bilmektedir ki, bugün Çin’in Afrika içerisine uzanması ABD’yi ciddi biçimde rahatsız etmekte. Dolayısıyla her ne kadar kendi iç politikasında çatlaklar bulunsa da ABD yönetimi, Afrika’yı başkalarına kaptırmamak için, yepyeni senaryo ve bu senaryoda kullanmak üzere yeni piyoncuklar aramaktadır.

Bu durumda, Türkiye Afrika’nın neresinde diye sormak istiyoruz?

Öte yandan İsrail, barajlar kurmak için kara kıta Afrika’sındaki devletleri ziyaret etmektedir. Ne acıdır ki İsrailli yetkililerin ziyaret ettiği Afrika devletleri, Nil üzerine kurulmuş devletler silsilesidir. Filistin meselesinden dolayı İsrail, Nil üzerinde güttüğü gizli politikalarla, Mısır’ı dahi kendi güdümüne almaya çalışmaktadır.

Maalesef Türkiye bugün yapıyor görünen bir politika izlemektedir. Fakat ülkemiz Ortadoğu ve Afrika kıtasındaki bu mücadelede kendi yerini gerçekçi bir biçimde milletler muvazenesinde almak zorundadır. Bunun için de bölge üzerindeki politikasını kavga üzerine değil, yapıcı formül üzerinden kurmalıdır.

Türkiye artık kendi inisiyatifini ortaya koyma fırsatına sahip bir ülkedir. Batı’yla Doğu arasındaki köprü görevini üstlenebilecek bir durumdadır. Kendi çevresinde hızlı bir şekilde, bölgesel politikalarını uygulayan Türkiye, aynı zamanda, Afrika için özel bir masa oluşturmalıdır. Bölgesel yardımları hızlandırmalıdır. Afrika’ya hitap eden ve bilgilendiren bir televizyon kanalı kurmalı, çok acil olarak…

Tabii ki bölge politikası, sadece kuzey Afrika ile sınırlı kalmamalıdır. Doğu ve Batı Afrika’da nüfuzları oldukça hissedilen, İngiliz ve Fransız sömürgeciliğinin bölge ülkelerinde bıraktığı kötü izlenimler iyi bir şekilde işlenmelidir. Afrikalı insanları, medeniyetin ulaştığı seviyeye çıkarmak için Türkiye kolları sıvamalıdır. Ona da bu yakışır. Kara kıta Afrika’da tarihi misyonunu göz önünde bulundurarak, ecdadının bıraktı o güzel izlenimleri, kaldığı yerden devam ettirmelidir.

Ortadoğu üzerinde, yeniden tarihine sahip çıkan bir Türkiye, hiçbir zaman Afrika’yı ihmal etmemelidir. Bugün atılması gereken adımlar, acil olarak atılmalıdır.


2012-06-24 21:34:57
Okunma Sayısı: 19302
Yasal Uyarı: Dünya Times yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.