Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 15 Nisan 2021, Perşembe
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Washington'da ABD-Kazakistan kurultayı

ABD'nin başkenti Washington'da ABD ve Kazakistan ilişkilerinin ele alındığı bir kurultay düzenlendi. Washington'daki

ABD’nin başkenti Washington’da ABD ve Kazakistan ilişkilerinin ele alındığı bir kurultay düzenlendi. Washington’daki Kazakistan Büyükelçiliği ve Türki Amerikan Birliği’nin (TAA) ortaklaşa düzenlediği programa 20’nin üzerinde ABD’li senatör ve milletvekili katıldı.

‘Başarılı Stratejik Ortaklık’ sloganıyla gerçekleşen kurultay kapsamındaki oturumlarda iki ülke arasındaki stratejik ortaklık ve Kazakistan’ın 2050 hedefleri Kazakistanlı ve Amerikalı uzmanlar tarafından ele alındı.

Oturumlar öncesi konuşma yapan Senatör Kelly Ayotte, Kazakistan’ı 1991’de bağımsızlığını ilan ettiğinde ilk tanıyan ülkelerden birinin ABD olduğunu söyledi. O tarihten bu yana iki ülke ilişkilerinin giderek geliştiğine dikkat çeken Ayotte, bunun bölge için de önemine dikkat çekti. Ayotte, Kazakistan ile özellikle terörle mücadele ve kadın hakları alanında çok başarılı işbirliği yaptıklarını vurguladı.

WASHİNGTON’DA İLK KEZ DÜZENLENİYOR

Kurultay hakkında konuşan TAA Başkanı Faruk Taban, Washington’da ilk kez bir ABD-Kazakistan kurultayı düzenlendiğine dikkat çekti. Programın, Kazakistan’ın ABD’deki görünürlüğünü artırma adına önemli bir fonksiyon icra ettiğini dile getiren Taban; programa ABD Kongresi, hükümet yetkilileri ve düşünce kuruluşlarından izleyici ve konuşmacıların katıldığını söyledi.

Geçmişte de benzer kurultaylar düzenlediklerine dikkat çeken Taban, ABD Kongresi’nin 3’te 1 denebilecek sayıda milletvekili ve senatörü bu programlarda misafir ettiklerini ifade etti.

Kazakistan’ın Washington Büyükelçisi Kairat Omarov ise Kazakistan ve ABD’nin başarılı bir stratejik ortaklığı olduğunu ve bu stratejik ortaklığın sadece Kazakistan ve Orta Asya için değil bölgenin geri kalanına da fayda getirmesini istediklerini söyledi.

Kurultayın güçlü ve kapsamlı ilişkilerin kurulmasında katkıda bulunacağını belirten Omarov, TAA’ya kendilerine verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. Umarov, "TAA bize bu programı organize etmekte çok yardımcı oldu. 20’den fazla Kongre üyesi katıldı. Çok güzel ortaklık ilişkimiz var. Onlara minnettarız.” şeklinde konuştu.

Türki Amerikan Birliği ABD’deki en büyük Türk çatı kuruluşu olarak biliniyor. Birliğin daha önce gerçekleştirdiği yıllık olağan kongresine 50’den fazla, Kırgız-Amerikan Kurultayı’na ise 10’dan fazla senatör ve milletvekili katılmıştı. Birliğe bağlı ABD genelinde 7 federasyon ve 200’en fazla dernek bulunuyor.
2013-12-12 10:57:51
  • Ziyaret: 12210
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0