Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 27 Ekim 2021, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Ugandalı çift yıllar sonra yeniden görmeye başladı

Yeryüzü Doktorları tarafından ücretsiz göz ameliyatı olan Ugandalı yaşlı çift, yıllar sonra yeniden görme yetisini kazandı.

Türkiye ve Azerbeycan'dan gönüllü olarak Uganda'ya gelen doktorlar tarafından ücretsiz göz ameliyatı olan Ugandalı yaşlı çift yıllar sonra yeniden görmeye başladı.

Uganda'nın Butambala bölgesindeki Gombe Hastanesinde iki haftadır ücretsiz göz ameliyatları yapan Yeryüzü Doktorları, küçük bir köyde yaşayan Ugandalı yaşlı çifte katarakt ameliyatı yaptı.

Başkent Kampala'dan yaklaşık 200 kilometre uzaklıkta Kenya sınırına yakın Busia eyaletinde küçük bir köyde yaşamını kocasıyla sürdüren 70 yaşındaki Sicolastica Ajambo, , hem kocasının hem de kendisinin tekra görmesini sağlayan Türk doktorlarına minnettar olduğunu söyledi.

Gombe Hastanesinde ücretsiz göz ameliyatları yapan Yeryüzü Doktorlarından başkaları sayesinde haberdar olduklarını belirten Ajambo, hastaneye 7 saat uzaklıktaki köylerinden ambulansla getirildiklerini ve burada Türk doktorlar tarafından ameliyat edilerek yıllar sonra gözlerine yeniden kavuştuklarını ifade etti.

Çocuklarını çok erken yaşlarda kaybettiğini söyleyen Ajambo, "10 çocuğum oldu hepsi de erken yaşlarda çeşitli sebeplerden vefat etti. Onlar hayattayken her şey yolundaydı, her şey çok güzeldi. Onlar ölünce hayatımızda çok şey değişti, çok sıkıntılar çektik. Onlar adeta bizim gözlerimizdi, onlar gitti gözlerimiz de gitti." ifadelerini kullandı.

"Paramız olmadığı için ameliyat olamadık"
Eşinin gözlerinin 7 yıl önce kapandığını söyleyen Ajambo, bir yıl sonra da kendi gözlerinden birinin görmemeye başladığını anlattı. Ajambo, "Daha önce iki kez hastaneye gittik. Paramız olmadığı için ameliyat olamadık. Yerel doktorlar her seferinde ilaç vererek bizi geri yolladı." şeklinde konuştu.
Eşinin rahatsızlığı nedeniyle onu evde tek başına bırakıp gidemediğini dile getiren Ajambo, "Evin arkasındaki bahçede meyve sebze yetiştirip satıyordum. Hem de komşulardan gelen yardımlarla geçimimizi sağlamaya çalıştık." dedi.

Yıllar sonra gözleri yeniden görmeye başlayan 82 yasındaki Richard Egesa, karısının hakkını hiç bir zaman ödeyemeyeceğini söyledi.
Önceleri balıkçılık yaptığını anlatan Egesa, "Gözlerim görüyorken bir kaç köy ötedeki göle gidip balık tutuyordum. Orada tuttuğum balıkları pazara götürüp akşama kadar satıyordum. Ama gözlerim kapandıktan sonra elimden hiç bir iş gelmemeye başladı." dedi.
Gözlerini ücretsiz ameliyat eden Türk doktorlara bir ömür boyu dua edeceğini belirten Egesa, karısına artık daha az yük olacağı için mutlu olduğunu ifade etti.

Yeryüzü Doktorlarının "Gözlerini Aç Projesi" kapsamında Uganda'nın Butambala bölgesinde bugüne kadar yaklaşık 200 hastaya katarakt ameliyatı yapıldı.
Yeryüzü Doktorları bugüne kadar çoğunluğu Afrika'da olmak üzere göz hastalarının tedavisine yönelik projeler kapsamında 16 bin 244 muayene, 5 bin civarında gözlük dağıtımı ve 2 binden fazla ameliyat gerçekleştirdi.

Uganda'da çoğunluğu köylerde yaşayan hastalar hem çevredeki hastanelerde uygun tedavi şartlarının ve ameliyat imkanın olmaması hem de maddi sıkıntılardan dolayı doktora gidebilme şansı bulamıyor. Afrika'da son yıllarda katarakt problemi yaşa bağlı olarak artış gösteriyor. Körlüğe kadar varan sonuçlarıyla karşılaşılan katarakt, Afrika'da özellikle kötü hayat şartları ve yetersiz beslenme gibi sebeplerle birçok göz hastalığının ortaya çıkmasına yol açıyor.
AA
2016-12-03 15:12:25
  • Ziyaret: 14984
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0