Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 23 Mart 2019, Cumartesi
Son Dakika: 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti 22:40 » Fransa'da olağanüstü hal uzatılıyor 22:35 » Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye uyarı 22:26 » 22 bin 85 kişinin TSK ile ilişiği kesildi 10:42 » Arakan'da "insanlığa karşı suç" işleniyor

Türk vatandaşları elmas ülkesine vizesiz girmeye başladı

Türk vatandaşları, elmas ülkesine vizesiz girmeye başladı Türk pasaportu taşıyanlar elmas ülkesi Botsvana'ya, vizesiz seyahat etmeye başladı. Türkiye'nin Güney Afrika Büyükelçisi Kaan Esener, " Nisan ayından itibaren her tip Türk pasaportu için vizeler kaldırıldı." dedi.

Türk pasaportu taşıyanlar elmas ülkesi Botsvana’ya, vizesiz seyahat etmeye başladı. Türkiye’nin Pretoria Büyekelçisi Kaan Esener, " Nisan ayından itibaren her tip Türk pasaportu için vizeler kaldırıldı.” dedi.

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Esener, 23 Nisan’da resmi çerçevede Botsvana’yı ziyaret ettiğini ve Türk vatandaşlarına vize uygulamasının kaldırıldığını bizzat tecrübe ettiğini belirtti. Botsvana’nın Sahraaltı Afrika’da Güney Afrika gibi yaşam standardı en yüksek ülkelerden olduğunu ifade eden büyükelçi Esener, vizelerin kaldırılması ile iki ülke arasındaki ilişkilerin hızla gelişeceğini söyledi.

Esener sözlerine şöyle devam etti: "1966 yılında bağımsızlığını kazanan Botsvana çok partili demokratik rejime sahiptir. Botsvana, insan haklarına saygı alanında Afrika’da örnek konumdadır. Botsvana Anayasası, bireylerin temel hak ve özgürlüklerini teminat altına almıştır. Botsvana ekonomik açıdan da istikrarlı bir çizgi izlemektedir. 1966 senesinden bu yana dünyadaki en yüksek büyüme seviyelerini sürdürmeyi başarmıştır. Ülkenin siyasi ve ekonomik alanlarda önemli sorunları bulunmamaktadır. Gayrı-safi Milli Hasılası (satın alma paritesine göre) 32 milyar ABD Dolarının üzerindedir. Botsvana İhracatı Geliştirme ve Yatırım Ajansı tekstil, elmas işlemeciliği, mücevher, cam, plastik, seramik sanayileri ile bilgi teknolojileri alanlarında yabancı yatırımcılara kolaylıklar sağlamaktadır. Botsvana ayrıca, doğal güzellikleri ve safari imkanlarıyla Afrika’nın gözde turistik merkezlerinden biridir. Türk vatandaşlarına vize uygulamasının kaldırılmasıyla gerek işadamlarımız gerek turistik amaçla ülkeye seyahat etmek isteyen vatandaşlarımız kolaylıkla Botsvana’ya seyahat edebilecekler. Bu vesileyle, Türkiye ve Botsvana arasında tüm alanlardaki bağların daha da güçleneceğine inanıyorum.”Botsvana’da şirket açan Yavuz Aydın ise yaptığı açıklamada, "Mart ayında Tuskon’a bağlı BİŞAD üyesi 20 işadamı ile başkent Gaborone’de iş zirvesi düzenledik. Zirveye katılan dışişleri yetkilisi o zaman vizelerin kaldırıldığını açıklamıştı. Ancak pratikte vizesiz girme işlemi Nisan ayından itibaren başladı.” dedi.

Afrika’nın en gelişmiş demokrasilerinden olan Botsvana’nın temel gelir kaynağı elmas madenciliği. Botsvana ekonomisi 2012’de yüzde 7,7 büyüme kaydetti. Yüzölçümü yaklaşık 600 bin kilometrekare olan ülkenin nüfusu 2 milyon; kişi başına düşen milli gelir ise 16 bin ABD Doları.

Botsvana’da son iki yıldır değerli taş işlemeciliği yatırımları ile başkent Gaborone, dünyanın elmas merkezlerinden biri haline geldi.
2013-04-30 19:04:10
  • Ziyaret: 19191
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0