Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 19 Nisan 2021, Pazartesi
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Türk Kızılayından Musul'a yardım

"Musul da Senin Yurdun" kampanyası kapsamında, 20 tırdan oluşan 527 tonluk yardım malzemesi Erbil'e ulaştı,

Türk Kızılayının, "Musul da Senin Yurdun" kampanyası kapsamında, yardım malzemelerini taşıyan 20 tırlık konvoy Irak'ın Erbil kentine ulaştı.

Türk Kızılayı tarafından, DEAŞ'ın işgal ettiği Musul kentini kurtarma operasyonunun ardından yaşanabilecek insani krize karşı başlatılan "Musul da Senin Yurdun" kampanyası kapsamında Irak'ın Erbil kentinde kurulan kamp için hazırlanan yardım malzemeleri bölgedeki depolara sevk edildi.

Yardım çalışmalarıyla ilgili Erbil Valisi Nevzat Hadi ile basın mensuplarına açıklamada bulunan Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam, insani yardımların komşu ve kardeş ülke olmanın doğal bir sonucu olduğunu belirterek, "DEAŞ'ın Irak'ı işgale başladığı ve insanların Musul'dan Erbil'e doğru kaçtığı ilk günden Türkiye buraya insani yardım göndermiştir. Türkiye insani yardım gönderen ilk ülkelerdendir. Türkiye'nin insani yardımları 2014'ten bu yana sürdü. Bugün yapılan yardımlar da bunun bir devamı mahiyetindedir." ifadelerini kullandı.

İnam, ayrıca DEAŞ'la mücadelede hem Irak Kürt Bölgesel Yönetimi hem de diğer kesimlere imkanları ölçüsünde desteklerini sürdüreceklerine vurgu yaptı.

Erbil Valisi Nevzat Hadi de Musul operasyonu kapsamında yaşanan olaylara ilişkin Türkiye'nin sağladığı yardımların "büyük önem taşıdığına" dikkati çekerek, "Peşmerge ve Irak ordusu, koalisyon güçlerinin desteğiyle Musul'u kurtarma operasyonunu yürütüyorlar. Bu çerçevede Kürdistan bölgesine çok sayıda sığınmacının gelmesi öngörülüyor. Türkiye de bu anlamda gönderdiği yardım malzemeleriyle insani dramın önlenmesine yönelik önemli bir katkı sağlamış oluyor." açıklamasında bulundu.

Türk Kızılayı Irak İnsani Operasyonlar Sorumlusu Bülent Bilgin, "Erbil'de 20 tırlık konvoyu karşıladık. Onları bölgedeki depolarımıza indiriyoruz. Bu tırların içinde 527 tonluk ihtiyaç malzemeleri var. Özellikle yaklaşan kış şartlarına bağlı olarak gelen talep doğrultusunda 35 bin kişilik kışlık giysi getirdik. Tabii bu ilk parti. Sayın Genel Başkanımız Kerem Kınık operasyonun ilk günü Erbil'deydi. Buralarda belirli temaslarda bulundu. IKBY yönetimi ve Irak Kriz Merkezi'nin vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda sevkiyat planlandı ve yürütülüyor. Bu tamamen Musul operasyonu özelindeki bir hazırlıktır." bilgisini verdi.
AA
2016-10-25 13:17:02
  • Ziyaret: 11840
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0