Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 26 Şubat 2021, Cuma
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

TİKA Başkanı Çam: Türkiye FETÖ'cülerin hayal ettiği gibi olmayacak

TİKA Başkanı Çam, FETÖ'nün yurt dışındaki yapılanmasıyla mücadelenin sürdüğünü belirterek, "Türkiye; Mısır, Irak veya Suriye olmayacak. Onların hayal ettiği gibi olmayacak." dedi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, AA muhabirine açıklamada, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin, devletin kalbine saplanan bir hançer olduğunu söyledi.

Darbe girişimi sırasında, hiçbir savaşta bile bombalanmayan parlamentoda bulunduğunu ifade eden Çam, o gece milletin iradesini temsil eden TBMM'nin çok büyük cesaret sergilediğini belirtti.

"50'ye yakın personelin ilişiğini kestik ya da pasif göreve aldık"
Geniş bir coğrafyada faaliyet gösteren TİKA'nın 53 ülkede ofisinin bulunduğunu hatırlatan Çam, kurum olarak FETÖ ile mücadelelerine 17-25 Aralık sürecinde başlattıklarını anlattı.

O dönem idari kadroda bazı değişimler yaptıklarını, yönetici kadroların yarısından fazlasını değiştirdiklerine dikkati çeken Çam, şöyle konuştu:

"Özellikle yerel personeller noktasında önemli çalışmalara gittik. Yerel personel derken o ülkenin vatandaşlarını kastediyorum. 3 yıl boyunca, bu yapının içerisinde bulunan, okullarında okuyan terör örgütü ile irtibatta olanların tamamını çıkartılması noktasında bir çalışma yaptık. 17-25 Aralık'tan sonra 50'ye yakın personelin bir kısmının kurumla ilişiğini kestik, bir kısmını da pasif görevlere alarak etkisizleştirdik. Darbe girişimin ardından bu yapıyla mücadelemizde ek tedbirlerimiz devam ediyor. TİKA, diğer bazı kurumlar gibi sayı olarak fazla personele sahip değil. Ancak bu yapıyla mücadelemiz devam ediyor."

"Yeni bir dönem başlayacak"
Türkiye'ye karşı sinsi oyunların süreceğini vurgulayan Çam, şunları kaydetti:

Türkiye'nin bir ASALA sorunu vardı. O bitti, PKK çıktı, DAEŞ veya FETÖ çıkıyor. FETÖ ile mücadele ettikten sonra METÖ çıkar. Bunun için başarı gidişatı durdurulamayan Türkiye'ye karşı rakiplerince çeşitli sinsi oyunlar devam edecektir. Devlet kendisini koruyabilecek şekilde bu süreci iyi okuyarak tedbirler almaya devam ediyor. Türkiye; Mısır, Irak veya Suriye olmayacak. Onların hayal ettiği gibi olmayacak. Liderimiz, Cumhurbaşkanımıza bir şey olmayacak inşallah. Muhalefetiyle, parlamentosuyla, Cumhurbaşkanı ile tek vücut olduk. Türkiye, ordu içerisine yıllarca sızan uru anlamış durumda, radikal şekilde büyük bir temizlikle yeni bir dönem başlayacak."

"Örgütün ne kadar tehlikeli olduğunu anlatıyoruz"
Personeli görevden almanın yeterli olmadığını, bu yapıyla her yönüyle mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan Çam, "Bu kapsamda, TİKA'nın çalışma ofislerinin bulunduğu bölgelerde, bu yapının etkin oldukları ülkelerde, bu terör örgütünün ne kadar tehlikeli olduğunu, sadece Türkiye'yi tehdit etmediğini ve o ülkedeki okullarıyla, sözde sosyal ve yardım faaliyetleriyle, kullandıkları enstrümanlarla yaptıkları alçakça çalışmaları sürekli anlatan çalışmalar yapıyoruz." diye konuştu.

FETÖ ile mücadele çalışmaları nedeniyle birçok ülkede TİKA ve Türkiye aleyhine iftira kampanyaları yapıldığını anlatan Çam, buna karşılık, bu yapının okullarının bulunduğu ülkelerdeki etkinliğini azaltmak amacıyla sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yaptıklarını ifade etti. 
AA
2016-07-28 11:29:56
  • Ziyaret: 10982
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0