Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 15 Nisan 2021, Perşembe
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Teklif için bekliyoruz ama çok fazla beklemeyeceğiz

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "Suriye'nin kimyasal silahların uluslararası denetime verilmesi teklifi için bekliyoruz ama çok fazla beklemeyeceğiz" dedi.

ABD Dışişeleri Bakanı John Kerry, Rusya'nın, Suriye'nin kimyasal silahlarıyla ilgili teklifi hakkında, "Teklif için bekliyoruz ama çok fazla beklemeyeceğiz. Teklif, gerçek, süratli şekilde sunulmuş ve teyit edilebilir olmalı. Bu oyalayıcı bir taktik olamaz" dedi.

ABD Kongresi’nin Senato kanadının Silahlı Kuvvetler Komitesi’nde, ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye rejimine yönelik askeri güç kullanma yetki talebiyle ilgili oturum düzenlendi. Oturumda, hükümet kanadını Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel ve Genelkurmay Başkanı General Martin Dempsey temsil ediyor.

Kerry, açılış konuşmasında, Suriye’nin kimyasal silahlarını uluslararası topluma teslim etmesiyle ilgili dünkü sözlerine ve Rusya’nın teklifine değindi.

Suriye rejiminin, yok edilmesi için elindeki kimyasal silahları uluslararası topluma vermesinin, Esed’in cephaneliklerinin azaltılması ve bunlardan vaçgezmesinin sağlanması noktasında "nihai ve ideal yol" olacağını belirten Kerry, "Esed’in ana velinimeti Ruslar”ın da kendisinin sözlerine aynı yönde teklifle geldiğini ve kendisinin Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile birçok kereler konuştuğunu kaydetti. Kerry, Lavrov'a, bunun bir erteleme ve kaçınma süreci olamayacağını, gerçek, somut ve ölçülebilir olması gerektiğini belirttiğini aktardı.

Bu koşulların yerine getirilmesinin çok zor olduğunu ifade eden Kerry, "Teklif için bekliyoruz ama çok fazla beklemeyeceğiz” ifadesini kullandı.

"Gerçek, süratli ve doğrulanmış olmalı"

Obama’nı teklifi dikkatli biçimde inceleyeceğini dile getiren Kerry, "Ama teklif, gerçek, süratli şekilde sunulmuş ve teyit edilebilir olmalı. Bu oyalayıcı bir taktik olamaz. Eğer Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi bunun olması için araç olmaya bakıyorsa, bunun tartışma yeri olmasına izin verilmemeli” diye konuştu.

Kerry, "kafaya, asılma beklentisinden daha fazla hiçbirşey takılamaz” deyişini hatırlatarak, Rusya ve Suriye’nin bu teklifinin ABD’nin ciddi askeri güç kullanma tehdidinin ardından geldiğine işaret etti. Kerry, bu tehdidin ilk defa Suriye’nin kimyasal silah stokları olduğunu kabul etmesine yol açtığını vurguladı.

Kerry, ortaya çıkan bu baskının devam edebilmesi ve erteleme taktiklerine düşmeyeceklerini göstermeleri için de ABD’nin askeri güç kullanma tehdinini devam etmesi gerektiğine işaret ederek, "Eğer bizim ortaya koyduğumuz zorluk, bir olasılığı gerçek bir öneriye çevirecekse, bu ancak bugün tartıştığımız güç kullanma tehdidi sayesinde olacaktır. Eğer Kongre, başkomutan ile birlikte durursa da bu tehdit daha da zorlayıcı olur” dedi.

"Erteleme taktiği olmadığından emin olmalıyız"

Savunma Bakanı Hagel de Rusya’nın teklifiyle ilgili olarak "Hepimiz, bu seçeneğin krize gerçek bir çözüm olabileceği noktasında umutluyuz ama keskin görüşlü olmalıyız ve bunun Suriye’nin ve destekçisi Rusya’nın erteleme taktiği olmadığından emin olmalıyız” dedi.

Obama’nın askeri eylem kararının bu yeni diplomatik yolun açılmasına neden olduğunu belirten Hagel, bu nedenle bu diplomatik seçeneğin başarı şansının olması için de ABD’nin gerçek ve ciddi askeri eylem tehdidinin devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Hagel, "Esed’in sorumlu tutulmasına yönelik Kongre’nin desteği bu çabalara daha çok enerji ve aciliyet katacaktır. Dolayısıyla, Kongre’nin Suriye rejimine yönelik askeri güç kullanılması yetkisini tartışmaya devam etmesi gerekiyor” diye konuştu. (aa)
Etiketler: abd
2013-09-10 19:40:08
  • Ziyaret: 9535
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0