Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 13 Temmuz 2020, Pazartesi
Son Dakika: 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti 22:40 » Fransa'da olağanüstü hal uzatılıyor 22:35 » Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye uyarı 22:26 » 22 bin 85 kişinin TSK ile ilişiği kesildi 10:42 » Arakan'da "insanlığa karşı suç" işleniyor

TCMB'den faiz indirimi beklentisi artıyor

Ekonomistler, Merkez Bankasının yarın gerçekleştireceği PPK toplantısında faiz koridorunun üst bandında 25 baz puan indirim yapmasını bekliyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz koridorunun üst bandındaki indirimlere devam etmesi bekleniyor.

Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası'na (Fed) ilişkin faiz artırım beklentilerinin azalması, diğer gelişmiş ülke merkez bankalarının negatif faiz ve parasal genişleme adımlarına devam etmesinin yanı sıra yurt içinde enflasyonun piyasa beklentilerinin altına gerilemesi, TCMB'nin faiz indirimi konusunda elini rahatlatan gelişmeler olarak sıralanıyor.

Söz konusu gelişmelerle marjinal faiz oranındaki (faiz koridorunun üst bandı) indirimin, Merkez Bankasının yarın gerçekleştirilecek Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında da devam etmesi bekleniyor.

TCMB'nin ağustos ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz koridorunun üst bandını yüzde 8,50'den yüzde 8,25'e düşüreceği tahmininde bulunan ekonomistler, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı (politika faizi) ve borçlanma faiz oranının (faiz koridorunun alt bandı) sabit bırakılacağını öngörüyor. AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistlerden 14'ü 25 baz puan, 1'i ise 50 baz puan indirim bekliyor.

Merkez Bankası, geçen ayki PPK toplantısında faiz koridorunun üst bandını 25 baz puan düşürerek yüzde 8,75'ten yüzde 8,50'ye çekerken, politika faizini yüzde 7,50 ve faiz koridorunun alt bandını yüzde 7,25'te bırakmıştı. Beklentiler doğrultusunda karar alınması halinde TCMB, üst üste 7'nci toplantıda da faiz koridorunun üst bandında indirime giderek, şubat ayında yüzde 10,75 olan faizi 7 ayda toplam 250 baz puan indirmiş olacak.

"TCMB, parasal durum ve likidite için sıkı duruş mesajı veriyor"
AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi, TCMB'nin üst bantta 25 baz puan daha indirime gitmesini beklediğini ifade ederek, "TCMB, parasal durum ve likidite için sıkı duruş mesajı veriyor. Ancak uygulamada söz konusu alanlardaki koşulları gevşetiyor. Makro ihtiyati gevşeme de buna eşlik ediyor." dedi.

Bürümcekçi, mart-ağustos döneminde PPK toplantılarında, koridorun üst bandında toplam 225 baz puan indirime gidildiğini ve mart toplantısı öncesinde yüzde 8,90'ın üzerinde olan ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin yüzde 7,90 civarına düşerek üst bant indirimine göre daha sınırlı gerilediğini hatırlatırken, kısa vadede enflasyona yönelik yukarı yönlü riskler nedeniyle TCMB’nin sıkı duruştan bahsetmeyi sürdürmesini beklediğini kaydetti.

Merkez Bankasının, TL zorunlu karşılık ihtiyacını azaltarak TL likiditeyi rahatlatma hamlelerini sürdürebileceğini ifade eden Bürümcekçi, şöyle dedi:

"TCMB’nin sadeleşme sürecinin makul bir zaman diliminde sonuçlandırılması mesajı da net bir tarih verilmediğinden üst bant indirimlerine bir süre daha devam etmeyi dışlamamaktadır. Ortalama fonlama maliyetinin yüzde 8’in altına gerilediği ortamda politika faizinin bu civarda mı oluşacağı ya da mevcut seviyesinde mi (yüzde 7,50) kalacağı konusu belirsizliğini korusa da gelişmeler risklerin daha düşük olan lehinde olduğunu düşündürmektedir."

"TCMB’nin kararında Fed'in faiz kararı kritik önemde olacak"
Turkey Macro View (TMV) Consulting Yönetici Direktörü İnanç Sözer de TCMB’nin kararında Fed'in faiz kararının kritik önemde olacağını belirterek, Fed’in bir sürpriz yapmaması durumunda TCMB’nin piyasa beklentileri ile uyumlu olarak gecelik borç verme faizini 25 baz puan daha indireceğini tahmin ettiğini söyledi.

Ekonomik aktivitenin güç kaybettiğine, çekirdek enflasyonun ise geçen yılın aynı dönemindeki yüksek baz etkisi nedeniyle ılımlı bir şekilde gerilediğine dikkati çeken Sözer, "Her ne kadar manşet enflasyon vergi ayarlamalarının da etkisiyle yüksek kalsa da mevcut koşullar altında ekonomide ana kaygının büyümedeki yavaşlama olması gerektiği yönündeki görüşümüzü koruyor ve bu doğrultuda TCMB’nin faizden öte, faiz dışı araçlarla son dönemde alınandan daha kuvvetli bir şekilde desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Sözer, içinde bulunduğumuz süreçte ekonomi yönetiminin maliye politikaları yoluyla, kayda değer ve basiretli şekilde bir dizi önemli desteğin hayata geçirildiğini, buna karşın bankaların likidite imkanlarını genişleterek ekonomiye daha fazla destek olabilmeleri için TCMB ve BDDK’ya önemli görevler düştüğünü söyledi.

AA
2016-09-21 10:59:29
  • Ziyaret: 10873
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0