Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 27 Ekim 2021, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Sultan Murad Tümeni komutanlarından Şıhlı: Türkiye'nin Musul operasyonuna katılması şart

Sultan Murad Tümeni komutanlarından Şıhlı, "Türkiye'nin Musul operasyonuna katılması lazım çünkü ellerinde deneyimli, çok güçlü askerleri var." dedi.

Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı Sultan Murad Tümeni'nin komutanlarından Şıhlı Şıhlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Musul'u kurtarmak için başlatılan operasyonları desteklediklerini ancak daha önce Sünnilere karşı ciddi insan hakları ihlallerinde bulunan Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin operasyonlara katılmasından ciddi endişe duyduklarını söyledi.

Şıhlı, Musul'un Haziran 2014'ten bu yana terör örgütü DEAŞ'ın elinde olduğunu hatırlatarak, bölgenin DEAŞ'ten temizlenmesi için yürütülen operasyonlara Haşdi Şabi, Irak askeri ve polisi, Ninova Muhafızları, yerel aşiretler ve Peşmerge'nin katıldığını kaydetti.

Türkiye'nin de bu operasyonlarda yer almasının önemine dikkati çeken Şıhlı, Cerablus'un terör unsurlarından temizlenmesinde Türkiye'nin büyük rol oynadığını belirtti.

Şıhlı, verilen destek sayesinde Cerablus'ta büyük zaferler kazandıklarını, Türkiye'nin ayrıca Cerablus'a insani yardımlar yaptığını anlatarak, şunları dile getirdi:

"Türkiye'nin Musul operasyonuna katılması lazım çünkü ellerinde deneyimli, çok güçlü askerleri var. Iraklılara yardım edebilecek bir devlettir. Haşdi Şabi grupları, Musul'u aldıktan sonra diğer yerlerde yaptığını yapacak. Peki ne yaptılar bunlar? Özellikle Sünni halka büyük zararlar verdiler. Buradaki Sünnilerin evlerin yaktılar, dövdüler hatta öldürdüler. Bunlar çok sakıncalı şeylerdi. Bunları asla tasvip etmiyoruz. Türkiye'nin katılımıyla bunlar tabii ki gerçekleşmeyecek. O zaman herkese 'Durun' diyecekler. Haydar el-İbadi'nin bas bas bağırması, Türkiye'yi istememesi bundan kaynaklanıyor ama Türkiye'nin katılması en büyük şarttır."

"Türkiye'nin gözünün petrolde olmadığını biliyoruz"
Şıhlı, Türkiye'nin operasyonlara katılmasıyla Musul'un aydınlanacağını anlatarak, sözlerini şöyle tamamladı: 

"Tabii ki Batılı devletler Türkiye'yi istemiyor. Irak, petrol ülkesidir. Onlar da zannediyor ki Türkiye de oranın petrolüne sahip çıkacak. Türkiye'nin gözünün böyle bir şeyde olmadığını biliyoruz. Şuradan biliyoruz, Cerablus'a girdiğimizde burada 800 kişiye yakın kişi yaşıyordu ama şu anda 40 bini aştı. Bunların yemelerini, içmelerini, barınmalarını, giyinmelerini, kısaca her şeylerini Türkiye karşılıyor. Allah razı olsun. Bunlar çok önemli. Bugün Musul'a Türkiye'nin gitmesi Musul halkını yükseltir, oraya hayat götürür. Orası da Cerablus gibi aydınlanır."
AA
2016-10-26 12:14:49
  • Ziyaret: 14838
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0