Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 18 Nisan 2021, Pazar
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Selam seferberliği çağrısı

Başbakan Davutoğlu, terör olaylarına inat olarak vatandaşları selamlaşma seferberliğine davet etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "HDP kendisini teröre ipotek etmiş bir partidir. Millet iradesinin terör baronları iradesi altında ezilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Hiç kimse bu milletin Meclisinde belli sıfatları kullanarak, siyaset yapıyor görüntüsü altında, çoluk çocuk demeden bu milletin canına kasteden bir terör örgütünün sözcülüğünü yapamaz, yapamayacaktır." dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, millete hizmet yolunda yoğun bir hafta geçirdiklerini söyleyerek, açılışlar, temel atma, temas, ziyaret ve toplantılarla ilgili bilgi verdi.

"Büyüyünce Türk olacağım"
"Bu tarihi eşikte hepimizin farkında olması gereken bir tarihi misyonu ifa ediyoruz" diyen Davutoğlu, "Mülteciler dönüp bize bakıyorlar. Dost ve kardeş ülkeler dönüp bize bakıyorlar. Eğer bizim başımız dikse, vakursa, yüzümüzde kararlılık ifadesi varsa onlar da ümitle doluyor. Ama bizi yeis, karamsarlık içinde görürlerse onlar da üzülüyorlar." dedi.

Kendisini çok etkileyen, hafta sonu gelen bir mesajı paylaşmak istediğini aktaran Davutoğlu, şunları söyledi:

"Bir Doktor hanımefendi Suriyeli mültecilerle, çocuklarıyla, eğitimleriyle ilgileniyor. Bize gönderdiği mesajda, 7-8 yaşlarında Suriyeli bir yetimin başını okşayıp, 'okula gidiyor musun?' diye soruyor. O da yeni başladığını, bir okulda eğitim gördüğünü söylüyor. 'Büyünce ne olacaksın?' diye sorduğunda, cevabı doktor, mühendis olmak değil, 'Büyüyünce Türk olacağım' diyor çocuk. Gözlerim yaşararak mesajı okudum. Onun kastettiği herhangi bir etnisite değil, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde vatandaşlık bilinciyle bir araya gelmiş insan topluluğu değil. Onun kafasındaki Türk, kudretli, şefkatli, ona elini uzatan, onu merhamet ve şefkatle okşayan bir milletin adı."

"Terör örgütlerinin maskesi düştü"
Terör örgütlerinin maskesinin düştüğünü, herkesin esas meselenin ne olduğunu gördüğünü belirten Davutoğlu, şunları ifade etti:

"Esas meselesi ağaç, dershane, hak, hukuk olmayanlar, Cumhurbaşkanımıza, AK Parti'ye, hükümetimize ve ülkemizin istikrarına saldırarak Türkiye'nin omurgasına ateş ediyorlar. Omurgamıza ateş edebilirler ama kalbimizi asla işgal edemezler. Zihnimizi asla işgal edemezler. Hedeflerini vurabilirlerse Türkiye'nin diz çökeceğini, kapaklanacağını, teslim olacağını zannediyorlar. Allah'ın izniyle ve milletimizin basiretiyle hiçbir şekilde başarılı olamayacaklar. Zehirledikleri insanları ölüme gönderenler, mensuplarına ölümden başka bir şey vaat etmeyen bu odaklar, istikrarımızı, huzurumuzu, refahımızı bozamacayak, bizi 2023 hedefimizden asla geri alıkoyamayacaklar."

"Kiraladıkları terör örgütleriyle..."
Başbakan Ahmet Davutoğlu, buradan geriye tek bir adım atmadan, adalet ve kalkınma, birlik, huzur, demokrasi için yürüttükleri mücadelelerini sürdüreceklerini bildirdi.

Davutoğlu, şu görüşlere yer verdi:

"Biz burada sadece kendi vatandaşlarımızın can ve mal emniyeti savunmuyoruz bütün insanlığın değerlerini müdafaa ediyoruz. Milyonlarca mazluma kucak açarak, zalimlere meydan okuyoruz. Türkiye ile hesabı olanların kiraladıkları terör örgütleriyle, lejyonerlerle mücadele ederek, mazlum Asya'nın, mazlum Ortadoğu'nun bütün halklarının istiklal ve istikbal mücadelesini veriyoruz.

Tarih bu noktasında gelin, yüreklerimizin, vicdanlarımızın sesini birleştirelim. Kaos ve kriz bekleyen felaket tellallarına prim vermeyelim. Mutlaka en geniş anlamda dayanışma içinde olalım. Bireysel ve toplumsal psikolojimiz için moral ve motivasyonumuz için hiç çıkmadığımız kadar sokaklarımıza çıkalım.

Bu sokaklar bizim, bu diyar, bu şehirler, bu insanlar bizim. Hiç gitmediğimiz kadar esnafımızın yanına gidelim. Alışveriş yapmayacaksak bile yoldan geçerken gördüğümüz her esnafa bir selam verelim. Hiç sormadığımız kadar komşularımızın halini, hatırını soralım. Komşularımızın kimliklerini sormayalım, Türk müsün, Arap mısın, Kürt müsün, Sünni misin, Alevi misin diye sormayalım. Soracağımız tek şey hali hatırı olmalıdır. Bizim hatırlarını inşa edeceğimiz komşularımız olmadıkça milletimizin bekası olmaz. Hiç dayanışma yapmadığımız kadar dayanışma içine girelim. Kalbi kırık olan, gönlünde hüzün olan, acı olan kim varsa onun yanında olalım. Hayatın her safhasında omuz omuza olan, aynı safta birleşen bütün vatandaşlarımı bir kez daha selamlıyorum. "

Selamlaşma seferberliği
Başbakan Davutoğlu, terör olaylarına inat olarak vatandaşları selamlaşma seferberliğine davet ederek, "Doğuda olanlar Batı'ya gitsinler 'esselamu aleyküm' desinler. Batı'da olsanlar Doğu'ya, Kuzey'de olanlar Güney'e, Anadolu'nun kalbinde olanlar herkes birbirine selam versinler. Biz terörü kudret gücümüzle Allah'ın izniyle yeneceğiz. Güvenlik güçlerimiz bu selam için mücadele ediyor. Bu kudret elinin ötesinde teröre gerçek darbeyi selamlaşmak vuracak. Ülkemiz her zaman selam diyarı, sin diyarı, barış diyarı olsun." diye konuştu. 

"Hiç çıkmadığımız kadar sokaklarımıza çıkalım"
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, kanlı şebekeler kıta, bölge, ülke, halk, etnik köken, din, kültür, coğrafya, otobüs durağı, cadde, havaalanı, stadyum, lunapark ayırımı yapmadığını belirterek, "İsimleri, kimlikleri farklı olabilir ama hepsi insanlık düşmanıdırlar. Karanlığı mum yakarak, şiddeti merhametle, nefreti daha fazla muhabbetle yeneceğiz. Bireysel ve toplumsal psikolojimiz, moral ve motivasyonumuz için hiç çıkmadığımız kadar sokaklarımıza çıkalım." dedi.

Doğu ve Güneydoğu'da terör örgütüne karşı yürütülen mücadelede güvenlik güçlerinin büyük bir başarı elde ettiğinin altını çizen Davutoğlu, terör odaklarının tek tek bulunup şehirlerden temizlendiğini söyledi.

Davutoğlu, "Bu teröristlerin şehirlerimize bıraktığı tahribat ortada. O teröristleri nasıl o şehirlerden söküp atıyorsak teröristlerin yakıp yıktığı şehirlerimizi de yeniden inşa edeceğiz. Bu kapsamda ilgili bakanlıklarımız büyük bir özveriyle çalışmalarını sürdürüyor. Altyapısıyla üstyapısıyla sosyal imkanlarıyla yepyeni Güneydoğu inşa edeceğiz, medeniyet düşmanlarına inat edeceğiz, modern Moğollara, barbarlara inat inşa edeceğiz." değerlendirmesini yaptı.

"Şer ittifakının diliyle konuşmakta hiç bir beis görmüyorlar"
Davutoğlu, AK Parti'nin siyaset kurumunu, milli iradeyi vesayetten, başka iradelerden kurtarmak için çabalarken, muhalefetin olanı ya seyrettiğini ya da vesayetçilerle işbirliği yaptığını aktararak, "Şer ittifakının diliyle konuşmakta hiçbir beis görmüyorlar. CHP'nin paralel yapının ipoteği altına girdiği artık netleşmiştir. Siyasi söylemlerini bile onlardan ödünç alarak, siyaset yapamaz hale geldiler, onların sözcüsü haline geldiler." dedi.

"En başta CHP ipe un sermeye başladı"
HDP'nin de kendisini teröre ipotek etmiş bir parti olduğunu vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Millet iradesinin terör baronlarının iradesi altında ezilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Hiç kimse bu miletin Meclisi'nde belli sıfatları kullanarak, siyaset yapıyor görüntüsü altında, bu milletin çoluk çocuk demeden canına kasteden bir terör örgütünün sözcülüğünü yapamaz, yapamayacak.

Bizim bu teklifimiz karşısında hemen ipe un serdiler. En başta CHP ipe un sermeye başladı. Onların amacı siyasetçiyi tamamen güçsüz bırakacak bir vesayet rejiminin temellerini atmak. Biz buna da müsaade etmeyiz. 'Türkiye'de herkesin dokunulmazlığı olacak ama siyaset tamamen korumasız olacak' anlayışını kabul etmeyiz. Böyle bir şey düşünülemez bile. Bu siyaseti vesayet altına almanın dolaylı adıdır. CHP ve HDP zaten vesayeti sevdiği için, vesayet altında oldukları için bundan rahatsız olmazlar, hatta hoşlanabilirler ama AK Parti milletvekilleri üzerinden milletin iradesine ipotek koyan bir düzenlemeye asla müsaade etmeyecektir. Bu AK Parti'nin değerlerine, kuruluş felsefesine de aykırıdır. Suça karışanların, bir caninin taziyesine gidenlerin, arabasıyla silah taşıyanların hukuk önünde hesap vermesi için elimizden geleni yapıyoruz, yapacağız ve mutlaka hesabını verecekler. Ama Türkiye'de özgürlükleri daraltacak hiçbir uygulamayı hayata geçirmeyeceğiz."


AA
2016-03-29 18:02:14
  • Ziyaret: 17669
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0