Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 14 Nisan 2021, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Şaron'un Negev'de toprağa verilmesine tepki

Gazzeliler, İsrail eski Başbakanı Şaron'un Negev Çölü'nde defnedilmesine tepki gösterdi.

Filistinliler, eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un Gazze yakınlarındaki Negev Çölü'nde toprağa verilmesine tepki gösterdi.

AA muhabirine konuşan Gazzeli Hani Ebu Zeyd (50), Şaron'u, ülke içinde ve dışında Filistinlilere yönelik yaptığı katliamlar ve üst düzey yetkililere yönelik suikastlarından ötürü "kan dökücü" olarak nitelendirdi. Şaron'un cenazesinin Gazze'ye yakın bir bölgede defnedilmesinin, Filistinlileri "tahrik" etmeyi amaçladığını savunan Ebu Zeyd, "Hayatı ırkçılık suçlarıyla dolu Şaron nasıl olur da bu kadar yakınımıza defnedilir? Katliamlarıyla ün salmış Şaron, gibi bir adam, mübarek Filistin topraklarına değil tarihin çöplüğüne gömülmeli" dedi.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı İbtisam ez-Zübeydi ise Arap dünyasının, Şaron'un cenazesinin bölgede defnedilmesi karşısındaki tepkisizliğini kınayarak, "Şaron'un Gazze'ye yakın bir yere gömülmesi, Arap-İsrail yakınlaşmasından güç alan İsrail'in, Filistin halkını aşağılaması anlamına geliyor. Bu kadar Filistinlinin katili nasıl bu kadar yakınımıza defnedilebilir?" diye konuştu.

Zübeydi, İsrail'in, Şaron'u Negev çölüne defnetmekle "ben ne istersem onu yaparım" mesajını vermeye çalıştığını da savundu.

Gazze'de esnaflık yapan Abdulkadir Ebu Şaban (57) da "Evlerimizi yıkan, kadınların, masum çocukların katili Şaron, İsrail'in işgal ettiği topraklara gömülmeyi değil, ancak yüzüne tükürülmeyi hakediyor" ifadesini kullandı.

"Şaron'un cenazesini yakınımızda istemiyoruz" diyen Ekrem et-Tahir (26) de "Gazze'ye girme hayalini, yaşarken gerçekleştiremeyen Şaron, öldüğünde oraya yakın bir yer olan Negev Çölü'ne defnedilmeyi vasiyet etti" değerlendirmesinde bulundu.

İsrail’in kurulduğu 1948 yılından itibaren girdiği tüm savaşlara katılan Şaron, Lübnan'daki Filistin mülteci kampları Sabra ve Şatilla'ya saldırma emrini vermişti. 3 bin 500'den fazla Filistinlinin hayatını kaybettiği, bin 800 kişinin kayıp olduğu açıklanan ve tarihe "Sabra ve Şatilla Katliamı" olarak geçen saldırıyı araştırmak için 1973'te İsrail hükümeti tarafından kurulan Kahan Komisyonu'nda suçlu bulunan Şaron, yargılama sonucu bakanlık görevinden alınmıştı. 2006'da beyin kanaması geçirdikten sonra kaldırıldığı hastanede 8 yıl bitkisel hayatta kalan Şaron, 11 Ocak Cumartesi günü ölmüştü.

AA
Etiketler: israil
2014-01-13 19:11:23
  • Ziyaret: 12166
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0