Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 18 Nisan 2021, Pazar
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Peres: Filistinlilerle barış yapabiliriz

İsrail Cumhurbaşkanı Peres,"Fırsat penceresi var ve Filistinlilerle barış yapabiliriz. Mahmud Abbas'ın da ciddi ve istekli olduğuna inanıyorum" dedi.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, "Yeni Ortadoğu'nun" kurulduğu 1948'den bu yana en hayati dönemin yaşandığını belirterek "Şimdi zaman siyasi değil, tarihi kararlar alma zamanı. Ne karar alınırsa alınsın sonuçlarının tarihi etkileri olacak" dedi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere İsrail'i ziyaret eden eski İngiltere Başbakanı ve Ortadoğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair, Cumhurbaşkanı Peres ile bir araya geldi.

"TARİHİ KARARLAR ALMA ZAMANI"

Peres, Cumhurbaşkanlığı konutunda gerçekleşen görüşme öncesi düzenlenen ortak basın açıklamasında, "Yeni Ortadoğu'nun" kurulduğu 1948'den bu yana en hayati dönemin yaşandığını belirterek "Şimdi zaman siyasi değil, tarihi kararlar alma zamanı. Ne karar alınırsa alınsın sonuçlarının tarihi etkileri olacak ve bunları sonradan değiştirmek zor olacak" ifadesini kullandı.

"FİLİSTİNLİLERLE BARIŞ YAPABİLİRİZ"

"Hep beraber bir araya gelip derinliğini ve yaptığımız seçeneğin ciddiyetini anlamalıyız" diyen Peres, "Fırsat penceresi var ve Filistinlilerle barış yapabiliriz. Ebu Mazen'in de (Mahmud Abbas) ciddi ve istekli olduğuna inanıyorum. Aradaki farklılıklar normal. Hepimiz şunu anlamalıyız ki yanlış bir kararın dönülemez olduğunu anlamak için sonsuz bir zamanımız yok. İki devletli çözümde doğru karar almak için fırsatımız var. Yahudi devletine İsrail, Arap devletine de Filistin denir" diye konuştu.

Blair de "Şu anın barış yapma fırsatı için derin bir an olduğuna inanıyorum. Tarafların, ileriye gitmek için vizyon ve kararlılıkta hevesli olduğunu umut ediyorum. Sıkı çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

ORTADOĞU DÖRTLÜSÜ

Birleşmiş Milletler (BM), Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avrupa Birliği (AB) ve Rusya'nın yer aldığı Ortadoğu Dörtlüsü, Ortadoğu'da tırmanan çatışmaların bir sonucu olarak 1991 Madrid Konferansı'na atıfla 2002 yılında İspanya'nın başkenti Madrid'de kuruldu.

AA
Etiketler: israil, şimon peres
2014-01-31 00:36:35
  • Ziyaret: 11780
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0