Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 14 Nisan 2021, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Organizatörlerin böyle bir tepkiyi arzuladığı ihtimali var

ABD'nin Müslüman sivil toplum örgütlerinden CAIR, provokatif karikatür yarışmasının gerçekleştirildiği salonun dışındaki saldırıya ilişkin, "organizatörlerin bu tür bir tepkiyi arzuladıkları ihtimali bulunduğunu" bildirdi.

ABD'de önde gelen Müslüman sivil toplum örgütlerinden Amerika İslami İlişkiler Konseyi'nin (CAIR) Dallas yetkililerinden Alia Salem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bu saldırı kabul edilemez korkunç bir suç. Pamela Geller ya da destekçilerinin yaptığı hiçbir şey bu şiddet eylemini meşru gösteremez" dedi.

Saldırganlar ile yarışmaya katılanların Kuzey Teksas'tan olmadığını vurgulayan Salem, "Bir grup nefret tohumları ekiyor, diğeri ise şiddet kullanarak toplumumuzu rencide ediyor. Polisin, katılımcılara dışarıda yaşanan şiddet olayını haber vermesi üzerine yarışmaya katılanların coşkulu şekilde alkışlamaları, organizatörlerin bu tür bir tepkiyi arzuladıkları ihtimalini ortaya çıkarıyor" diye konuştu.

CAIR, 24 Nisan'da yaptığı açıklamada, tüm Müslümanlara çağrı yaparak provokatif yarışmaya tepki gösterip organizatörlerin tanıtımına katkı sağlamamaları uyarısı yapmıştı.

Saldırganlardan birinin kimliği belirlendi

Öte yandan, ABD medyası, Teksas Eyaleti'nin Dallas Kenti'nde, Hz. Muhammed konulu provokatif karikatür yarışmasının gerçekleştirildiği salonun dışında silahlı çatışmada öldürülen saldırganlardan birinin kimliğinin belirlendiğini duyurdu.

ABD medyasında yer alan bilgilere göre ise öldürülen saldırganlardan birisinin Elton Simpson olduğu ve Simpson'un Somali'ye giderek terör gruplarına katılma amacıyla federal görevlilere yalan beyanda bulunmaktan ceza aldığı belirtildi.

Polis, saldırının nedeninin halen araştırıldığını belirterek olayın karikatür yarışmasıyla ilgisi olup olmadığı konusunda açıklama yapmadı.

Polislerin, saldırganların Phoenix'te yaşadığı dairede inceleme yaptığı kaydedildi.

Organizatör, İslam karşıtı eylemleriyle tanınıyor

Yarışmayı düzenleyen kuruluşun başkanı Pamela Geller, ABD genelinde İslam karşıtı eylemleriyle tanınıyor. Daha önce Dünya Ticaret Merkezi yakınlarında İslam merkezi kurulmasını engelleme için kampanya yürüten Geller, birçok kentte de toplu taşıma araçlarında İslam karşıtı ilanlar yayınlatmıştı.

"Amerika'nın İslamlaşmasına dur deyin" (SIOA) grubunun da başkanlığını yürüten Geller, 2013 yılında aşırı sağ bir grubun eylemine katılmak istediği İngiltere'ye alınmamıştı.

Geller'ın başkanlığını yaptığı iki kurum da "Southern Poverty Law Center" adlı sivil özgürlükleri savunan kuruluş tarafından "nefret grubu" olarak nitelendiriliyor.

İslam karşıtı eylemlerle gündeme gelen Amerikan Özgürlük Koruma İnisiyatifi'nin (American Freedom Defense Initiative) düzenlediği provokatif karikatür yarışmasında salonun önündeki güvenlik görevlilerine ateş açan iki kişi polisler tarafından öldürülmüş, bir özel güvenlikçi de ayağından hafif yaralanmıştı.
AA
Etiketler: cair, müslüman, provokatif, abd
2015-05-04 22:02:33
  • Ziyaret: 13119
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0