Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 27 Ekim 2021, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

On yıl içerisinde sektörde yıllık 1 milyar dolarlık ihracat öngörülüyor'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alaboyun, özel sektör işbirliğiyle borlu süper iletken imaline başlandığını belirterek, "On yıl içerisinde sektörde yıllık 1 milyar dolarlık ihracat öngörülüyor" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, nanoteknolojiden, her türlü endüstri alanına, sağlık sektöründen malzeme bilimine, savunma sanayi ve uzay teknolojisi gibi stratejik alanları da kapsayan ve 250’den fazla kullanım alanına sahip bor maddesine ilginingün geçtikçe arttığını dile getirdi.

Türkiye'nin, dünya bor rezervlerinin yüzde73’ü gibi çok önemli bir kısmına sahip olduğunu hatırlatan Alaboyun, "Ülkemizde katma değeri yüksek ürünlerin elde edilmesine dönük araştırma geliştirme faaliyetlerine önem veriyoruz ve bor ile ilgili çalışmaları destekliyoruz.Bu anlamda Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) özel sektör işbirliği ile borlusüper iletken malzeme imal etmeyi başardık" diye konuştu.

Bakan Alaboyun, borlu süper iletkenlerinulaşım, haberleşme ve sağlık sektöründe önemli bir yer tuttuğuna işaret ederek, "Onyıl içerisinde sektörde yıllık 1 milyar dolarlık ihracat öngörülüyor" ifadesini kullandı.

-"Patentini aldık"

BORENBaşkanı Doç. Dr. Abdulkerim Yörükoğlu daEnstitünün Türkiye'de borun nihai ürünlere dönüştürülmesi ve işlenmesine yönelik projeleri desteklemeye devam edeceğini aktardı.Borlu süper iletken üretiminde kullanılan yüksek saflıktaki elementer bor üretimininde Türkiye'de yapıldığını söyleyen Yörükoğlu, "Bu konuda desteklediğimiz projelerden bir patent aldık. Bu anlamada desteklerimiz ilebugün özel sektördePavezyumşirketiborlusüper iletken malzemelerin üretimini başardı" dedi.

Pavezyum’dan Prof. Dr. Suat Somer desüper iletkenlerin elektrik akımını kayıpsız iletme özelliği olan yüksek teknoloji ürünü malzemeler olduğunu anlattı. Borun sektörde çok çeşitli kullanım alanları olduğuna dikkati çeken Somer,"Örneğin süper iletken bir kablonun elektriksel iletkenliği aynı boyutlardaki bakır kabloya nazaran 150 kez daha fazla. Bu özelliği nedeniyle süper iletken gelişmiş teknolojilerde güç kabloları, MRI cihazları, 10 megavatüstü rüzgar jeneratörleri, manyetik raylı trenler ve süper iletken mıknatısların yapımında önemli rol oynuyor" değerlendirmesinde bulundu.

2015-10-20 13:47:14
  • Ziyaret: 17524
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0