Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 15 Nisan 2021, Perşembe
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Obama: Müttefiklerimizi artık dinlemeyeceğiz

ABD Başkanı Barack Obama, Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) yakın müttefik ve dost ülke liderlerini dinlenmesini yasakladı.

ABD Başkanı Barack Obama, Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) yakın müttefik ve dost ülke liderlerini dinlenmesini yasakladı. ABD anayasasına olan sorumluluklarını hatırlatan Obama, "Dost ve müttefik ülke liderleri herhangi bir konuda ne düşündüklerini öğrenmek istediğimde gözetleme yerine kendilerine telefon edeceğimi bilmeyi hak ediyor.” dedi.

İstihbarat ve iletişim teknolojileri alanında reform önerileri hazırlanması adına kurulan dış gözlemci grubun 6 aydan bu yana çalıştığını ifade eden Obama, "Kongre tarafından oluşturulan Özel Yaşam ve İnsan Haklarını Gözetleme Kurulu’na danıştım. Uluslararası müttefiklerimiz, özel yaşam savunucuları ve sektörün önde gelenlerini dinledim. Yönetimim çok uzun saatler boyunca bu dönemde teknolojik dönüşümü ve tehditleri gidererek istihbarata nasıl ulaşılabileceğine kafa yordu.” diye konuştu

VERİ DEPOLAMADA HÜKÜMET DIŞI YENİ MEKANİZMA

Obama, 11 Eylül saldırıları sonrası çıkarılan ve dinleme programlarına yönelik düzenleme getiren Vatanseverlik Yasası 215. bölümün değişeceği mesajını verdi. Obama, "215. bölümü mevcut haliyle sona erdirecek dönüşüm sürecini ve hükümet bu ‘toplu üst veriyi’ depolamadan, ihtiyacımız olan kapasiteyi koruyacak mekanizmaların kurulması talimatını veriyorum." şeklinde konuştu.

İnsanların hangi ülkeden olursa olsun ABD’nin ulusal güvenliğine yönelik tehdit oluşturmayan hiç kimseyi takip etmeyeceklerini bilmesi gerektiğini anlatan Obama, insan hakları konusunda ABD’nin hassasiyetlerine vurgu yaptı.

Obama, dost ve müttefik ülke liderlerinin dinlenmeyeceğinin sözünü de verdi. Bununla beraber diğer ülke istihbaratlarının yapmış olduğu gibi ABD İstihbarat birimlerinin de hükümetin amaçları doğrultusunda bilgi toplamayı sürdüreceğini kaydetti.Obama, "İstihbarat birimlerimizin daha etkili olması sebebiyle özür dilemeyeceğiz.” açıklamasında bulundu.
Etiketler: barack obama, obama, abd
2014-01-18 13:05:54
  • Ziyaret: 10222
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0