Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 15 Nisan 2021, Perşembe
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Obama, İslam ile terörizmi yan yana getirmeyecek

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, "Obama, İslam ile terörizmi yan yana getiren bir söylemle aşırılık yanlısı örgütlerin isteğini yerine getirmeyecek." dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, "Bazı terör örgütleri İslam örtüsünü, kendilerini ABD ile savaşan mücahitler veya dini liderler şeklinde tanımlamak isteğiyle kullanıyor” dedi.

Earnest, günlük basın toplantısında, Orlando’da çoğunlukla eşcinsellerin gittiği gece kulübüne hafta sonu düzenlenen ve 49 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin soruları da yanıtladı.

Saldırgan Omar Mateen’in DAEŞ’e bağlılığını dile getirdiği ve internetteki yayınlarla radikalleştiği bilgisi göz önünde bulundurulduğunda Orlando saldırısının "radikal İslami terörizmin” bir örneği olarak ele alınıp alınmayacağının yöneltilmesi üzerine Earnest, Federal Araştırma Bürosu’nun (FBI) şu aşamada bazı terör örgütlerinin saldırıda etkisi bulunup bulunmadığını değerlendirdiğine dikkati çekti. Bu noktada Earnest, birçok örgütün dini kullandığına vurgu yaparak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu örgütlerin birçoğunun İslam dinini kendi kanlı, nihilist gündemleri için kullandığı bir gerçek. Başkan Obama bunu birçok fırsatta dile getirdi, bu örgütlerin ne yapmak istedikleri konusunda açık sözlü oldu. Onlar aynı zamanda İslam örtüsünü, kendilerini ABD ile savaşan mücahitler veya dini liderler şeklinde tanımlamak isteğiyle kullanıyor. Bu konuda yanılıyorlar. Bu yanlış. Bu bir masal, doğru değil. Şimdiki ve bundan önceki yönetim, bu masalı çürütmek ve bu örgütlerin sapkın bir İslam'ı ebedileştirmek istediklerini göstermek için her yolu denedi."

ABD’nin DAEŞ’le mücadele etmek için İslam dünyasından birçok ülkeyle önemli bir işbirliği içinde bulunduğuna işaret eden Earnest, örgütün kurbanlarının birçoğunu da masum Müslüman kadın, erkek ve çocukların oluşturduğunu hatırlattı.

Earnest, Obama’nın İslam ile terörizmi yan yana getiren bir söylemle aşırılık yanlısı örgütlerin isteğini yerine getirmeyeceğini belirterek, "Bu terör organizasyonlarına İslam'ı meşrulaştırma hakkını vermeyeceğiz. Başkan bunu onlara vermeyecek.” ifadesini kullandı.

AA
Etiketler: abd, beyaz saray
2016-06-14 02:44:01
  • Ziyaret: 11256
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0