Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 15 Nisan 2021, Perşembe
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Obama'dan kadın muhabirlere ''pozitif'' ayrımcılık

ABD Başkanı Obama, yıl sonu basın toplantısında sadece kadın gazetecilere söz hakkı vererek ''tarih yazdı''

Amerikan basını ve sosyal medyada geniş yankı bulan bu tercihini Wall Street Journal, "Kadınlar 8, erkekler 0", ABC News, "Obama tarih yazdı", Time ise "Obama ilk defa tamamen kadın hakimiyetli basın toplantısı yaptı" ifadeleriyle okuyucularına duyurdu

-Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, bu hareketin kadın gazetecileri öne çıkarmak için kasıtlı olarak tasarlandığını belirtti

ABD Başkanı Barack Obama'nın yıl sonu basın toplantısı ilginç ve daha önce pek eşi görülmeyen bir detaya sahne oldu. Obama, ulusal ve uluslararası meseleleri değerlendirdiği yıllık toplantıda, sadece kadın gazetecilere soru hakkı vererek bir ilki gerçekleştirmiş oldu.

Obama, genelde basın toplantılarında en ön sırada oturan, soruların çoğunu soran ve kendisiyle sık sık röportaj yapma imkanı bulan televizyon kanalları muhabirlerine bu sefer soru sorma hakkı vermedi. Obama toplantıda toplam 8 soru alırken, bu 8 sorunun sahibi de yazılı basından kadın gazetecilerdi.

Obama'nın bu tercihi hem Amerikan basınında hem de sosyal medyada geniş yankı buldu. Bazı basın mensuplarının, Obama'nın ABD-Küba ilişkileri ve Sony'nin "Röportaj" filmini vizyondan çekmesi gibi konularda "son derece samimi" yanıtlarına dikkati çekerek, "Soruları bayanlar sorduğunda basın toplantılarının ne kadar haber dolu geçtiğini görüyorsunuz" şeklinde mesaj attıkları görüldü.

Obama basın toplantısında 8 soru alırken, Wall Street Journal, "Kadınlar 8, erkekler 0" yorumunda bulundu. ABC News ise "Obama tarih yazdı: Sadece kadın gazetecilere söz hakkı verdi" yazdı. Time dergisi de "Obama ilk defa tamamen kadın hakimiyetli basın toplantısı yaptı" ifadesini kullandı.

-"Kasıtlı yaptı"

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, bu hareketin kadın gazetecileri öne çıkarmak için kasıtlı olarak tasarlandığını belirtti.

Earnest, "Gerçek şu ki, ABD Başkanı'nı takip etmenin türlü zahmetine katlanan çeşitli haber kuruluşlarından çok sayıda bayan bulunuyor. (Basın toplantısı için) Soru soracaklar listesi oluşmaya başlarken, Başkan'ın çok yakından takip edilen yıl sonu basın toplantısında bu gerçeği vurgulamak için eşsiz bir fırsata sahip olduğumuzu farkettik" dedi.

Basın toplantısının bir diğer dikkat çeken yönü de, Obama'nın daha önceki yıl sonu basın toplantılarına göre konu bakımından daha dar boyutlu geçmesiydi. Toplantıda uluslararası gündemde geniş yer kaplayan IŞİD'le mücadele, Irak, Suriye, İran, Rusya gibi konularda soru gelmemesi dikkat çekti.

AA
Etiketler: abd
2014-12-20 19:15:47
  • Ziyaret: 9473
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0