Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 14 Nisan 2021, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Obama'dan IŞİD lideri Bağdadi'ye sert cevap

ABD Başkanı Barack Obama, 'ABD Irak'ın güvenliğini sağlayamaz. Sadece bu konuda bir ortak olabilir. Irak'ta bir an önce tüm halkları kapsayıcı bir hükümet kurulmalıdır' dedi.

Ajanslarda yer alan habere göre; Sünni halka IŞİD'in tek seçenek olmadığının gösterilmesi gerektiğine dikkat çeken Obama, "Birleşmiş Milletler'den yardım istiyolruz. Sorunu çözecek ABD ordusu değildir. Çözüm meşru Irak hükümeti kurulduğunda sağlanabilir" dedi. ABD Başkanı Barack Obama, "Kürt bölgesiyle Bağdat arasında daha etkili bir iletişim kurulmas gerekiyor" dedi.

GÜVENLİK KORİDORU OLUŞTURULMALI

Irak'ta ne kadar süre hava saldırılarıın süreceğina dair soruya, "Bir takvim veremem çünkü ABD personeli risk altında olursa benim başkomutan olarak görevim onların korunmasıdır. Mevcut durumu muhafaza edeceğiz ve bölgedeki diplomatlarımız, vatandaşlarımız ve büyükelçilik personelimizin daha güvende olmasını sağlayacağız. IŞİD zulmünden kaçarak Sincar'a sığınan Ezidi halkının sıkıntısına ve buradaki insani duruma çözüm bulmak önceliğimiz. IŞİD'in bu dağı geçerek orada bir katliam yapmasını önlemek zorundayız. Onları yeniden başka bir bölgeye nasıl nakledebiliriz ona bakmalıyız. Başka ülkelerden gelen destekler çok önemli İngiltere'den gelen destek bizi çok memnun etti. Bundan sonra nasıl bir güvenlik koridoru oluşturabiliriz ona bakacağız. Onları oradan almak kolay değil" diye cevap verdi.

HALİFE'LİK KURULMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ


ABD son birkaç gündür IŞİD mevzilerine karşı hava saldırıları düzenliyor ve Irak'ın kuzeyindeki Şengal dağlarına sığınan binlerce Ezidi'ye havadan su ve gıda yardımı yapıyor.

Obama, New York Times gazetesine verdiği bir mülakatta, "Onların Suriye ve Irak boyunca bir halifelik kurmasına izin vermeyeceğiz, fakat bunu yapabilmemizin tek yolu orada boşluğu doldurabilecek ortaklarımızın olduğunu bilmemizden geçiyor" dedi. Obama IŞİD'e karşı saldırıların gerekirse süreceğini ancak kara harekatının söz konusu olmayacağını söyledi. Obama IŞİD'i bir süreliğine kaçırabileceklerini ancak Amerikan uçakları ayrılır ayrılmaz geri geldiklerini belirtti.

Haftalık radyo konuşmasında da Amerikan Başkanı Obama ülkesinin askeri hava harekatının ve insani yardımının son derece önemli olduğunu ancak bunların sınırlı olduğunu söyledi. Erbil'e yaklaşan IŞİD'in daha fazla ilerlemesi durumunda ordusunun hedefli saldırılarla hareket geçeceğini perşembe gecesi ifade ettiğini söyleyen Obama, "Bunu yaptık ve gerekirse yapmaya da devam edeceğiz" dedi. Obama ayrıca ülkesinin Irak'ta başka bir savaşa daha sürüklenmeyeceği sözünü verdi.

İNGİLTERE'DEN İNSANİ YARDIM

Bu arada İngiltere'de ABD'nin insani yardım harekatına katılması için bir uçak gönderdi. BBC'nin edindiği bilgilere göre insani yardımla dolu bir uçak RAF Brize Norton'dan Irak'a hareket etti.
Etiketler: abd, barack obama
2014-08-09 20:17:34
  • Ziyaret: 12803
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0