Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 15 Nisan 2021, Perşembe
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

New York'ta 83 kişi gözaltına alındı

New York'ta, siyahi Eric Garner'ın ölmesine neden olduğu iddia edilen polis hakkında takipsizlik kararı verilmesinin ardından düzenlenen gösterilerde, 83 kişi gözaltına alındı.

New York'ta, siyahi Eric Garner'ın ölmesine neden olduğu iddia edilen polis hakkında takipsizlik kararı verilmesinin ardından düzenlenen gösterilerde, 83 kişi gözaltına alındı.

Polisin yaptığı açıklamada, Grand Central tren istasyonu, Batı Yakası otoyolu, Columbus Circle meydanı, Brooklyn Köprüsü, Union Meydanı, Times Meydanı, Rockefeller Center ve Harlem'de gece boyunca devam eden gösterilerde 83 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Gözaltına alınanların çoğunun, gösteriler sırasında ''düzensiz davranış''ta bulunmak suçlamasıyla karşı karşıya olduğu kaydedildi.

Garner'ın öldürüldüğü bölgedeki bir kilisede basın toplantısı düzenleyen New York Belediye Başkanı Bil De Blasio, polis reformu sözü verirken, Ulusal Eylem Ağı'nın kurucusu, aktivist papaz Al Sharpton ise Harlem'de Eric Garner'ın annesi, eşi ve çocuklarıyla yaptığı basın toplantısında, Washington'da 13 Aralık'ta "ulusal yürüyüş" düzenleneceğini ve Adalet Bakanlığı'nın göreve çağrılacağını duyurdu.

Garner'ın öldürüldüğü kaldırımda toplanan bir grup ise anma töreni düzenledi. Staten Island'ın Tompkinsville bölgesindeki Bay Street kaldırımında, Garner'ın yakınları ve sevenlerinin katıldığı törende, mumlar yakılıp, dualar edildi.

Anma törenine, Garner'in üvey kızı 12 yaşındaki Phje Bethea, üvey babası Benjamin Carr ve yakınları dışında, Staten Island'ın önde gelen siyasi temsilcileri de katıldı.

Garner'ın öldürüldüğü bölgeyi temsil eden Demokrat Parti New York Meclis Üyesi Debi Rose, yaptığı konuşmada, soruşturma kurulunun kararına barışçıl tepki gösterilmesi çağrısında bulundu.

AA muhabirine konuşan Eric Garner'ın babası Benjamin Carr ise olaylardan oldukça etkilendiklerini belirterek ''Üzgünüz ve yorgunuz, bizi yalnız bıraksınlar, barışı sağlamaya çalıyoruz. Şu an için daha fazla bir şey söylemek istemiyorum.'' ifadesini kullandı.

Staten Island'taki anma törenine katılan New York Meclis Başkanı Melissa Mark-Viverito ise jüri kararını ''korkunç hayal kırıklığı'' olarak değerlendirdi.

Polisin siyahilere ölümcül güç kullanımının ülke genelinde devam eden bir sorun olduğunu belirten Mark-Viverito, ''Hangi renkten olursa olsun güvenlik güçleri tarafından eşit muamele edilen bir toplum ve şehir inşa etmenin'' önemine değindi.

Törene katılan bazı kişiler, soruşturma kurulunun polislerin yargılanmaması yönündeki kararını, üzerinde ''adalet reddedildi'' yazan pankartlarla protesto ederken, bazıları da Garner'ın öldürüldüğü kaldırımda bir konuşma yaparak karara ilişkin tepkisini yüksek sesle dile getirdi.

AA
Etiketler: new york, abd
2014-12-04 19:35:32
  • Ziyaret: 10278
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0