Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 27 Eylül 2021, Pazartesi
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Mursi'nin duruşması 4 Şubat'a ertelendi

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, "İttihadiye olayları" olarak bilinen dava kapsamındaki duruşması salı gününe ertelendi.

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, "İttihadiye olayları" olarak bilinen dava kapsamındaki duruşması salı gününe ertelendi.

Mursi ve 14 sanık hakkında "Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde protestocuların ölümüyle sonuçlanan şiddet olaylarını teşvik etmek" suçlamasıyla açılan davanın 3'üncü duruşması, Kahire'deki Polis Akademisi'nde geniş güvenlik önlemleri altında yapıldı. Duruşmada, Cumhurbaşkanlığı, İstihbarat ve Radyo ve Televizyon Kurumu'ndan alınan, Başsavcılık tarafından, göstericilere yönelik saldırıların kanıtı olarak sunulan 50 adet fotoğraf ve 13 video gösterildi.

- Mursi'ye 6 saniye konuşma izni

Duruşma sırasında, sanıkların savunma heyeti başkanlığı görevini yapan avukat Selim Avva'nın talebi üzerine mahkeme başkanı, sanıkların bulunduğu ses geçirmeyen cam kafesin mikrofonunu açtı. Mursi'nin, "İddianame hakkında konuşmak istiyorum. Namaz kılmak için oturuma ara verilsin" sözleri üzerine mahkeme başkanı, mikrofonu yeniden kapattı. Sadece 6 saniye süren konuşmanın ardından Mursi, daha sonra duruşma boyunca sessiz kaldı.

- Mahkemede yetki tartışması

Duruşma sırasında "mahkemenin, halen Cumhurbaşkanı olan Mursi'yi yargılamaya yetkisi olmadığını" savunan Avva, "Resmi gazetede görevinden alındığına dair bir karar yayımlanmadığı için mahkemenin, Cumhurbaşkanını yargılama yetkisi yok. Anayasanın 159'uncu maddesine göre cumhurbaşkanı, Yargıtay'da ve Yüksek Yargı Konseyi Başkanı'nın idaresinde yapılan özel mahkeme dışında yargılanamaz. Hiçbir mahkeme yasal yolları aşamaz. Eğer aşarsa bu, meşru iktidara yönelik bir ihlal sayılır" dedi.

- Biltaci: "Tecrit edilmiş durumdayız"

Sanıklardan Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci de, ses geçirmeyen kafes içinde tutulmalarına tepki göstererek, savunma ekibini duruşmadan çekilmeye çağırdı. Savunma ekibiyle iletişim kurmalarının engellendiğine işaret eden Biltaci, "Biz burada tamamen tecrit dilmiş durumdayız. Siz bir vadide, biz başka vadideyiz" diye konuştu.

"Radyo ve Televizyon Kurumu'ndan bir heyetin, savcılığın suç delili olarak sunduğu CD'leri inceleyerek tarihinin, kaynağının ve değişikliğe uğrayıp uğramadığının kontrol edilmesi için" mahkeme 4 Şubat tarihine ertelendi.

Muhammed Mursi, kamuoyunda "İttihadiyye Olayları" olarak bilinen "Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde protestocuların ölümüyle sonuçlanan şiddet olaylarını teşvik etmek" suçlamasıyla hakkında açılan dava kapsamında 4 Kasım'da ilk kez hakim karşısına çıkmış, duruşma 8 Ocak'a ertelenmişti. Mursi ve 14 sanık hakkında açılan davanın 8 Ocak'ta yapılan ikinci duruşmasında, "kötü hava koşulları" nedeniyle Mursi'nin tutuklu bulunduğu İskenderiye'deki Burcu'l-Arab Hapishanesi'nden başkent Kahire'ye getirilemediği ve duruşmanın 1 Şubat'a ertelendiği duyurulmuştu.

AA
Etiketler: mısır, muhammed mursi
2014-02-01 20:14:12
  • Ziyaret: 13791
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0