Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 15 Nisan 2021, Perşembe
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Müdahale kısa süreli ve hedef gözeterek olacak

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye'ye olası askeri müdahalenin "kısa süreli ve hedef gözeterek" olacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'deki duruma siyasi bir çözüm bulunması gerektiğine katıldıklarını söyleyerek, " Çözüm, savaş alanında bulunmayacaktır, müzakere masasında bulunacaktır. Ancak bu masaya ulaşabilmemiz gerekir" dedi.

Suriye'ye olası askeri müdahaleye destek için Avrupa'da temaslarda bulunan Kerry, bugün Londra'da İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile bir araya geldi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Kerry, Ortadoğu barış süreci görüşmeleri çerçevesinde dün akşam Londra'da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştüğünü söyleyerek, İsrail ile Filistin arasındaki müzakerelerin devam ettiğini ve tarafların bu sürecin zedelenmemesi için gösterdiği çabaların önemli olduğunu kaydetti.

Ülkesi ile İngiltere arasındaki "özel ilişkilere" değinen Kerry, "Bunun, İngiliz Parlamentosu'ndaki oylamadan önce de böyle olduğunu, sonra da uzun süre böyle olacağını" ifade etti. Kerry, "Aramızdaki bağ, bir oylamadan veya tarihteki bir andan daha büyük" dedi.

"Yıllardır çaba sarfediyoruz"

Kerry, Suriye'ye olası askeri müdahaleye karşı çıkanlar olduğunu bildiğini kaydederek, şöyle konuştu:

"Ama insanların bir diktatöre, 'kendi halkını öldürmek için kimyasal silahlardan uzak dur ve halkını koru' demesinin iyi olacağını düşünüyorum. Ülkelerin medeniyeti savunmalarının önemli olduğunu düşünüyorum. ABD, Başkan Obama, ben ve diğerleri Suriye'deki duruma son verilmesi için siyasi bir çözüm bulunması gerektiğine katılıyoruz. Askeri bir çözüm yok. Ama bu siyasi çözümü taraflar görüşmeli ve eğer taraflardan biri kimyasal silahlarla kendi halkını öldürüyorsa ve bunu cezasız kalarak yapıyorsa, hiçbir zaman müzakere masasına gelmeyecektir. Çözüm, savaş alanında bulunmayacaktır, müzakere masasında bulunacaktır. Ancak bu masaya ulaşabilmemiz gerekir."

Suriye'deki durumu "küresel büyüklükte insani felaket" olarak tanımlayan Kerry, ülkesinin Suriye'ye insani yardımı sürdüreceğini kaydetti. Suriye'de tarafları bir araya getirerek, siyasi bir çözüm bulunması için yıllardır çaba sarfettiklerini belirten ABD Dışişleri Bakanı, Esed rejiminin kimyasal silahları yeniden kullanmaması için uluslararası toplumun sert tepki vermesi gerektiğini kaydetti.

"Ortak hedefler ve çabalar var"


İngiltere Dışişleri Bakanı Hague de, hükümetinin parlamentonun önceki hafta Suriye'ye olası askeri müdahaleye İngiltere'nin katılmaması konusundaki kararına saygı duyduğunu ancak ülkesi ile ABD arasında Suriye konusunda ortak hedefler ve çabalar olduğunu bildirdi.

Hague, bu hedefleri, "Suriye'de geçiş hükümetini sağlayacak ikinci Cenevre barış sürecinin başlatılmasının koşullarının yaratılması, insani yardımlarda bulunulması, Suriyeli muhaliflere destek verilmesi ve insanların yaşamlarının kurtarılması, kimyasal silahların kullanımına sert bir uluslararası tepki verilmesi" olarak sıraladı.

21. yüzyılda kimyasal silah kullanımının sonuçlarının olmamasının düşünülemeyeceğini dile getiren Hague, "Uluslararası toplum olarak Suriye'de daha fazla kimyasal saldırı yapılmasını engellemeliyiz ve saldırıyı düzenleyenlerden hesap sormalıyız" dedi.

Hague ayrıca, ülkesinin Suriye'ye insani yardımlarının süreceğini ve "en yakın müttefiki" olarak tanımladığı ABD ile Suriye konusunda yakından çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Bir şey yapmamak, yapmaktan daha riskli

Esed rejiminin kimyasal saldırı yapılması için emir verdiğini bildiklerini kaydeden Kerry, "Bir şey yapmamak, yapmaktan daha riskli" dedi.

Kerry, kimyasal saldırıyla ilgili ellerindeki kanıtların güçlü olduğunu da söyledi.

İngiltere Dışişleri BakanıWilliam Hague de Esed'in Amerikan basınına verdiği demeçle ilgili, "insanlığa ve kendi halkına karşı savaş suçu işleyen bir kişinin sözlerine güvenilmemesi gerektiğini" vurguladı.

Esed elindeki kimyasal silahları teslim etmez

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Esed uluslararası topluma elindeki tüm kimyasal silahları teslim edebilir. Ama bunu yapmayacaktır" dedi.

"Savaşa girmekten bahsetmiyoruz. Suriye'ye limitli, hedef gözeterek ve kısa süreli bir müdahaleden bahsediyoruz" ifadelerini kullanan Kerry, Beşşar Esed, erkek kardeşi Mahir Esed ve bir generalin kimyasal silahları ve kullanımını kontrol ettiğini söyledi.  (aa)
Etiketler: abd
2013-09-09 19:46:58
  • Ziyaret: 12652
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0